Menu
Official distributor
12.06.2023

Zmení e-bike spôsob akým jazdíte?

Jazda na e-bicykli je rovnako prirodzená ako na vašom bežnom bicykli. Zastavujete, rozbiehate sa, šliapete a idete na voľnobehu presne rovnakým spôsobom. Jediným rozdielom je pedálový asistent, ktorý zabezpečuje pohonná jednotka.

E-bicykle uľahčia drinu v nepríjemných kopcoch. Vypnú protivietor a odoberu námahu, keď sa budete cítiť unavení. V premávke môžete s istotou zrýchliť a vyraziť s prehľadom. S e-bicyklom sa môžete dostať do cieľa svieži a bez potenia!

Budem jazdiť na e-biku rýchlejšie?

Jednou z hlavných výhod e-bicykla je, že môžete bicyklovať ďalej a rýchlejšie ako sami bez podpory. V Európe je maximálna asistovaná rýchlosť 25 km/h. Pretože sú e-bicykle o niečo ťažšie a majú potenciál ísť rýchlejšie, sú vybavené výkonnými brzdami, takže môžete spomaliť rýchlo a s prehľadom.

Štúdia v časopise Žurnál dopravy a zdravia sledovala správanie rovnakej skupiny jazdcov na vytýčenej trase, keď používali e-bicykle a konvenčné bicykle. Zistili, že hoci jazdci na e-bicykloch jazdili počas svojej cesty v priemere rýchlejšie, ich rýchlosti na rovinatých a zjazdových úsekoch ciest boli rovnaké ako u bežných cyklistov.

Práve v stúpaniach sa dosahovala vyššia priemerná rýchlosť jazdcov na e-bikoch. Tam, kde jazdci na bežných bicykloch začínajú bojovať s gravitáciou a strmým stúpaním, môžu jazdci na e-bicykloch vyraziť vpred.

Jedným z najvýznamnejších výsledkov tohto výskumu bolo, že jazdci uvádzali vyššiu úroveň potešenia z jazdy na e-bicykli ako pri jazde na bežnom bicykli alebo chôdzi. Vďaka e-bicyklom sa cítite silní, dávajú vám silu jazdiť ďalej a rýchlejšie, než by ste dokázali sami. Zbavia vás námahy pri bicyklovaní – ale zanechajú všetku zábavu!

Čo je jednoduchšie na jazde na e-biku?

Predstavte si, že sa pozriete na mapu s vedomím, že si môžete ísť zajazdiť kdekoľvek! Na trasách, ktoré si naplánujete, môžete byť oveľa odvážnejší. Elektrobicykel vám môže pomôcť prekonať výzvy terénu a dokonca aj obmedzenia vašej kondície. Už sa nemusíte vyhýbať kopcom ani sa držať blízko domova.

Elektrobicykel vám môže pomôcť cítiť sa istejšie pri jazde v premávke. Podpora pedálového asistenta znamená, že môžete ľahšie držať krok s prúdom premávky a ľahko zrýchliť, aby ste sa dostali do medzery alebo prešli križovatkou.

Rozbiehanie sa z miesta je na e-biku oveľa jednoduchšie. S vysokým krútiacim momentom elektrobicykla môžete plynule vyraziť bez namáhania sa a kolísania.

Je jazda na e-bicykloch bezpečnejšia ako na štandardných bicykloch?

Možno sa pýtate, či sú e-bicykle bezpečnejšie ako štandardné bicykle. Výskum ukazuje, že medzi týmito dvoma typmi bicyklov je veľmi malý rozdiel v riziku. Aj keď e-bicykle ponúkajú väčšie zrýchlenie a rýchlosť, než by ste mohli zvládnuť sami, stále máte 100% kontrolu.

Výskum uskutočnený Univerzitou v Tennessee v roku 2015 použil údaje GPS na preskúmanie rozdielov v správaní sa pri jazde medzi používateľmi bežných bicyklov a používateľmi elektrobicyklov.

Ukázalo sa, že jazdci na e-bicykloch boli o niečo rýchlejší (3 km/h) v zmiešanej premávke a pomalší (1,5 km/h) na zdieľaných chodníkoch, ale ich správanie pri dodržiavaní pravidiel cestnej premávky bolo úplne rovnaké.

E-bicykle a bežné bicykle majú rovnaké riziko zrážky. Štúdia z roku 2018 skúmala pravdepodobnosť a závažnosť zranení pri nehodách medzi používateľmi elektrobicyklov a konvenčných bicyklov v Holandsku.

Vzhľadom na počet ľudí s pohybovými problémami na e-bicykloch bol počet zranení pri zosadnutí vyšší. Pri kontrole veku a počtu najazdených kilometrov sa však všetky rozdiely medzi elektrobicyklami a klasickými bicyklami zmazali.

Budem sa stále zlepšovať pri jazde na e-biku?

Áno! Jazda na e-bicykli vám pomôže byť fit. Je to jeden z mýtov o e-bicykloch, kedy sa hovorí, že pomocou pohonnej jednotky vlastne podvádzate. Aj keď e-bike pomáha pri námahe a zrýchľuje vašu cestu, ukázalo sa, že e-bicykle majú mierny až silný vplyv na kondíciu, najmä v kopcoch. A keďže jazda na e-bicykli je zábavná, pohodlná a rýchla, jazdci na e-bicykloch veľakrát jazdia častejšie ako na tí na bežných bicykloch.

Ste pripravení zažiť silu e-bicykla a zmeniť svoj zážitok z jazdy?