Menu
Official distributor
31.07.2023

Starostlivosť o váš bicykel: Jazdite s istotou na dobre udržiavanom bicykli

Váš bicykel alebo bicykle by mali byť vašou pýchou a radosťou. Pri správnej údržbe môže byť bicykel viac než len efektívnym prostriedkom na prepravu z bodu A do bodu B. Viac než len nástrojom na zlepšenie kondície alebo na preteky s priateľmi a súpermi. Môže byť zdrojom radosti a slobody. Výkonný stroj, ktorý si zaslúži vašu láskyplnú starostlivosť.

Rovnako ako autá aj bicykle vyžadujú pravidelný servis. Ich pohyblivé časti je potrebné vyčistiť, namazať či naolejovať. Reťaze a hnacie ústrojenstvo sa počas jazdy postupne opotrebovávajú rovnako ako plášte a brzdy. Aby ste si zaistili bezpečnosť a zachovali efektivitu jazdy, mali by ste sa o svoj bicykel starať.

V závislosti od výbavy môže byť starostlivosť úplne jednoduchá: napríklad bežné umývanie a každoročná cesta do miestneho Shimano Service Centra na základný servis. Ale môže byť aj komplikovaná: napríklad kompletná prestavba po každom dni etapových pretekov ako Tour de France alebo Cape Epic.

Bez ohľadu na to, na akom type bicykla jazdíte, starostlivosť oň by sa mala stať súčasťou vašej jazdeckej rutiny. A my sme tu, aby sme vám s tým pomohli. Naše znalosti, originálne náhradné diely a Shimano Service Centrá sa postarajú o bezproblémový chod vášho bicykla.

Existuje veľa drobností, ktoré môžete poľahky urobiť aj doma. No sú tu aj zložitejšie veci, o ktoré sa môže postarať váš najbližší mechanik s certifikáciou Shimano. Ide o to, že čím lepšie sa o svoj bicykel staráte, tým viac hodín jazdy bez starostí si užijete.

Tri kľúčové piliere starostlivosti o bicykel sú:

Údržba: Prečo je dôležitá a na aké znaky si treba dávať pozor, aby ste vedeli, kedy si už bicykel vyžaduje údržbu.

Originálne náhradné diely Shimano: Poznajte výhody výmeny opotrebovaných komponentov za originálne diely Shimano.

Predajca Shimano: Vezmite svoj bicykel k certifikovanému mechanikovi, predajcovi alebo Shimano Service Centre na pravidelnú údržbu a servis.

Údržba: Poznajte svoj bicykel

Svoj bicykel poznáte. Viete ako reaguje, keď silno zatlačíte do pedálov. Poznáte každý koreň, zákrutu a sklau. Viete vycítiť, kedy radenie začína byť nepresné a reťaz spadne z prevodníka alebo kladky. Je dôležité si rozvinúť tento intuitívny pocit, kedy veci fungujú dobre a kedy nie. Keď váš bicykel nefunguje hladko alebo neznie správne, je čas na servis.

Pravidelná údržba sa však začína oveľa skôr, ako dáte bicykel do servisu. Pred každou jazdou by mala postačovať “mačkacia” skúška tlaku v plášťoch a vizuálna kontrola bicykla. Stlačenie každého plášťa medzi palcom a ukazovákom vám umožní posúdiť, či sú vaše plášte nahustené na správny tlak.

S praxou budete vedieť odhadnúť tlak v plášťoch a budete vedieť, či ich netreba pred jazdou mierne dohustiť.

Odporúčame ešte jeden dobrý zvyk pred jazdou: skontrolujte, či sú vaše osky správne utiahnuté, či vaše brzdy fungujú dobre a či sú všetky dôležité skrutky dostatočne utiahnuté.

Trvá niekoľko sekúnd, kým prejdete pohľadom po bicykli a prejdete prstami po matkách, ale môže vás to zachrániť pred nepríjemným pádom. Skontrolujte brzdy pri nízkej rýchlosti – v priebehu niekoľkých prvých sekúnd jazdy – len aby ste sa uistili, že fungujú dobre. Určite chcete, aby vás zastavili, ak by ste ich v prípade núdze potrebovali poriadne zatiahnuť.

Pravidelné umývanie bicykla vám tiež pomôže identifikovať potenciálne problémy. Použite roztok na umývanie bicyklov, ktorý pomáha odmastiť pohon ako aj odstrániť blato a iné nečistoty z rámu.

Na odstránenie odolných nečistôt by ste mali na rám použiť kefku s mäkkými štetinami alebo handričku. Zatiaľ čo na hnacie ústrojenstvo môžete použiť kefu s tvrdými štetinami alebo čistič reťaze na odstránenie nečistôt z reťaze, kazety a ozubených častí.

Po umytí bicykla reťaz namažte. Naneste mazivo na reťaz na jej vnútornú stranu a pomaly otáčajte pedálmi dozadu, aby ste na každý článok reťaze naniesli kvapku. Ďalej skontrolujte, ako voľne sa vaše kolesá otáčajú.

Uistite sa, že brzdy nedrhnú a skontrolujte, či stredové zloženie alebo hlavové zloženie neškrípe prípadne nepíska. Horskí cyklisti si tiež budú musieť skontrolovať odpruženie vidlice aj tlmič.

Ak zistíte nejaký konkrétny problém s bicyklom, možno je čas na výmenu komponentu – alebo na opravu existujúceho dielu. Pohyblivé časti podliehajú opotrebovaniu, najmä vo vlhkom alebo blatistom prostredí. To isté platí, ak je váš bicykel vystavený poveternostným vplyvom, napríklad uzamknutím mimo domova, kancelárie alebo stanice, prípadne ako ho necháte uložený na jasnom slnečnom svetle a cez noc.

Výmena za originálne diely Shimano

Bicykle sú stále vyladenejšie a zložitejšie stroje. To umožnilo ľuďom jazdiť ďalej a rýchlejšie, s vyššou efektivitou. To znamená, že najmä na jemne vyladených pretekárskych bicykloch sa diely čoraz viac špecializujú.

Výmena opotrebovaných komponentov za správne originálne diely Shimano zaistí, že váš bicykel bude aj naďalej hladko fungovať a jazdiť tak, ako keď bol úplne nový. Diely hrajú tiež rozhodujúcu úlohu vo vašej bezpečnosti. Sú skonštruované tak, aby vydržali a pomohli udržať hodnotu vášho bicykla.

Toto je päť kľúčových výhod originálnych dielov Shimano:

 

  • Originálne diely Shimano sú navrhnuté tak, aby vydržali.
  • Udržte svoj bicykel rýchly a perfektne fungujúci s originálnymi dielmi Shimano.
  • Originálne diely Shimano navzájom bezchybne spolupracujú.
  • Každý originálny diel Shimano zohráva kľúčovú úlohu pri vašej bezpečnosti.
  • Vysoká kvalita originálnych dielov Shimano zachováva hodnotu vášho bicykla.

 

Brzdové platničky na kotúčové aj ráfikové brzdové systémy by sa mali vymeniť, ak sú príliš opotrebované. V prípade ráfikových brzdových platničiek je to vtedy, keď je platnička opotrebovaná do hĺbky drážok v platničke.

V prípade platničiek kotúčových bŕzd skontrolujte, či brzdná vrstva obloženia nie je menšia ako 0,5 mm. Ak sú opotrebované nerovnomerne hrozí, že časť brzdového obloženia sa bude otierať o kov. Toto je tiež znakom na ich výmenu. Inštalácia originálnych brzdových platničiek Shimano zaistí, že si zachováte brzdnú silu vašich bŕzd Shimano.

Hnacie ústrojenstvo je precízne navrhnuté tak, aby fungovalo ako jedna jednotka. Každý článok reťaze je navrhnutý tak, aby dokonale ladil so zubami pastorkov a kazety. To zaisťuje, že každý možný watt, ktorý vygenerujete, bude smerovať cez pedále, cez hnacie ústrojenstvo až do zadného kolesa.

Výmena natiahnutej reťaze alebo opotrebovanej kazety a pastorka za vhodné originálne diely Shimano pomôže predĺžiť životnosť ostatných komponentov v systéme. V prípade pádu alebo nehody výmena poškodených radiacich a brzdových pák za originálne diely Shimano tiež zachová integritu vášho nastavenia.

Medzi drobnosti, o ktorých by ste možno neuvažovali, patrí aj ergonómia vášho kokpitu. Pravdepodobne ste si veľmi zvykli na polohu a ovládanie bŕzd a radenia. Ich zmena ovplyvní nielen pohodlie vašej jazdy, ale môže brániť aj vašej schopnosti inštinktívne ich ovládať počas jazdy alebo pretekov.

Spoločnosť Shimano vytvorila dôkladný selektor originálnych náhradných dielov, v ktorom sú uvedené komponenty a série vyvinuté tak, aby fungovali spoločne – ako jedina všestranná cyklistická jednotka.

Certifikovaný mechanik Shimano

V závislosti od toho, kde žijete, môžete mať prístup do jedného z našich 1800 Shimano Service Centier. Ak nie, takmer určite budete blízko skúseného mechanika Shimano. Budovanie vzťahu s miestnou predajňou bicyklov vám pomôže starať sa lepšie o váš bicykel. Majú technické znalosti potrebné na servis bicykla a jeho bezproblémový chod.

Na vyhľadávanie certifikovaných predajcov a Shimano Service Centier vo vašej oblasti môžete použiť “Shimano dealer lokátor”. Sú to lídri vo svojom odbore, ktorí boli vyškolení na servis komponentov Shimano. Zabezpečia vynikajúcu starostlivosť o bicykel diagnostikovaním akéhokoľvek problému, ktorý môže váš bicykel mať a navrhnú vhodné náhradné diely. Viac sa dozviete na stránke www.shimanoservicecenter.com .