Menu
Official distributor
24.07.2023

Sedem faktorov, ktoré ovplyvňujú, ako často potrebuje váš bicykel servis

Objavte sedem vecí, ktoré ovplyvňujú, ako často váš bicykel bude potrebovať servis a zistite, ako mu môžete pomôcť so starostlivosťou. Ako pomocou domácej údržby predĺžiť dobu medzi jednotlivými návštevami servisu?

1. AKO ČASTO jazdíte

Čím viac jazdíte, tým rýchlejšie sa komponenty opotrebúvajú a zvyšuje sa frekvencia potreby servisu bicykla. Spotrebný materiál, ako sú plášte, reťaze a kazety sa, prirodzene, častým používaním opotrebováva, no dobrá domáca údržba vrátane častého čistenia a správneho skladovania môže pomôcť predĺžiť ich životnosť.

Vedeli ste, že…?

V ideálnom prípade sa kazeta mení po troch až piatich výmenách reťaze.

Top Tip

Umývajte si bicykel pravidelne pomocou odmasťovacieho prostriedku. Pri odstraňovaní špiny a nečistôt sa zamerajte na reťaz, kazetu a prevodník. To pomôže vášmu hnaciemu ústrojenstvu fungovať hladko a zníži sa tak jeho opotrebenie.

2. KDE jazdíte

Rôzne miesta predstavujú rôzne podmienky a výzvy pre váš bicykel. Mokré, piesočnaté a špinavé cesty môžu vytvoriť abrazívnu pastu okolo vášho hnacieho ústrojenstva, zatiaľ čo kopcovité oblasti viac zaťažujú vašu reťaz a brzdy.

Vedeli ste, že…?

Keď sú čeľuste ráfikovej brzdy opotrebované až za drážky, mali by ste ich vymeniť. Platničky kotúčových bŕzd by sa mali vymeniť, keď je ich hrúbka menšia ako 0,5 mm.

Top Tip

Použitie maziva na reťaz vo vlhkom počasí môže znížiť opotrebovanie hnacieho ústrojenstva prostredníctvom chemickej schopnosti maziva reťaze odpudzovať vodu, čím sa zlepší ochrana reťaze a komponentov.

3. Vaše TELO

Ťažší alebo výkonnejší jazdci majú tendenciu viac zaťažovať svoje bicykle. Ich brzdy musia pracovať tvrdšie, aby ich zastavili a skrz komponenty vrátane kolies a rámu bicykla sa vyvíja väčšia sila. To, ako veľmi zaťažujú ťažkí a výkonní jazdci svoje bicykle, bude závisieť od štýlu ich jazdy.

Vedeli ste, že…?

Ak ste silnejší jazdec, je dôležité venovať pozornosť stavu vašich komponentov. Pomocou indikátora opotrebovania reťaze zistite, či je potrebné reťaz vymeniť.

Top Tip

Zamerajte sa na plynulé radenie. Nepreraďujte pod tlakom, ale radšej uvoľnite výkon, ktorý stláčate pedálmi, kým sa reťaz pohybuje medzi jednotlivými prevodmi.

4. Váš ŠTÝL JAZDY

Cesta alebo terén, na štýle jazdy záleží. Na ceste môže radenie pri zaťažení a neskoré brzdenie opotrebovať vaše komponenty oveľa rýchlejšie ako plynulé šliapanie do pedálov a intuitívne radenie prevodových stupňov. Podobne aj horskí cyklisti, ktorí majú problém vyhýbať sa prekážkam alebo narážajú kolesami do skál a koreňov, zaznamenajú rýchlejšie opotrebovanie ako jazdci s plynulým tempom jazdy.

Vedeli ste, že…?

Rotory kotúčových bŕzd by sa mali vymeniť, keď majú hrúbku menšiu ako 1,5 mm, inak sa začne objavovať hliník.

Top Tip

Predvídanie zmien sklonu alebo prekážok pred vami vám umožní zaradiť vhodný prevodový stupeň alebo začať brzdiť tak, aby ste zaradili správny prevodový stupeň.

5. E-BIKE versus KONVENČNÝ bicykel

Elektrobicykle zvyčajne potrebujú nové komponenty častejšie ako bicykle bez asistencie, pretože sú často rýchlejšie a ťažšie. Vaše hnacie ústrojenstvo je viac namáhané krútiacim momentom motora a rýchlejší a ťažší bicykel potrebuje viac brzdnej sily, aby mohol rýchlo a hladko zastaviť.

Vedeli ste, že…?

Každý komponent je na e-biku viac namáhaný. Vymeňte káble, keď dôjde k zvýšenému treniu alebo ak sú poškodené alebo rozstrapkané.

Top Tip

Nespoliehajte sa príliš na to, že vás motor e-biku poháňa pri stúpaniach alebo prekážkach, radšej preraďujte ako na bežnom bicykli a krúťte pedálmi, aby ste znížili zaťaženie vášho hnacieho ústrojenstva.

6. AKO DOBRE si čistíte bicykel

Prach, vlhkosť a nečistoty ovplyvňujú každú časť vášho bicykla, opotrebúvajú sa pohyblivé časti a bránia hladkému radeniu, brzdeniu a šliapaniu. Aby ste obmedzili opotrebovanie a zlepšili funkčnosť svojho bicykla, po každej jazde ho vyčistite a namažte olejom odporúčaným vašim mechanikom SHIMANO.

Vedeli ste, že…?

Odporúčame používať mazivá a produkty na údržbu SHIMANO pre trvalý výkon a lepšiu životnosť.

Top Tip

Použitie čističa reťaze, ktorý používa odmasťovač a okolo reťaze rozmiestňuje sériu kefiek a štetín, vám pomôže efektívnejšie odstrániť staré mazivo, špinu a prach z reťaze.

7. KDE JE Váš bicykel uložený ULOŽENÝ

Pokúste sa udržať váš bicykel v suchu pomocou poťahu, ak je uskladnený vonku, pretože dážď a vlhkosť môžu viesť k hrdzaveniu. Ak máte e-bike, skladujte ho niekde s konštantnou teplotou, pretože veľmi chladné alebo horúce prostredie môže ovplyvniť výkon a životnosť batérie.

Vedeli ste, že…?

Prevencia je vždy lepšia ako liečba. Ak svoj bicykel nemôžete skladovať vo vnútri, pravidelne kontrolujte opotrebovanie dielov a pravidelne premazávajte pohyblivé časti.

Top Tip

Existujú rôzne riešenia na uskladnenie bicyklov, ktoré vám umožňujú pripevniť bicykel na stenu alebo ho zdvihnúť na strechu, aby ste minimalizovali priestor, ktorý zaberá vo vašej domácnosti alebo garáži.