Menu
Official distributor

Vždy sa vám páčila myšlienka rodinnej jazdy? Nie ste si však istí, či sa vymyslená zábava nezmení na nočnú moru? Máme pre vás niekoľko skvelých tipov, ako zabezpečiť, aby rodinné cyklistické dobrodružstvo zostalo radostné a veselé.

Karen Gee je mamou dvoch chlapcov. Od malička ich brávala na cyklistické výlety. Požiadali sme ju o jej najlepšie tipy na úspešné rodinné cyklistické výlety.

Tip 1: Buďte vždy pripravení

Naplánujte si trasu ešte predtým než vyrazíte a uistite sa, že máte so sebou veľa občerstvenia a predovšetkým vody. Hladní a unavení malí jazdci nikdy nie sú dobrí spoločníci. Ak potrebujete dobré rozptýlenie, dajte si improvizovaný piknik.

Tip 2: Realistické vzdialenosti a dostatok času

Prehnaná prvá jazda každého odradí. Vždy je najlepšie ísť po niečom zvládnuteľnom, aby každý nakoniec chcel ísť ešte o kúsok ďalej. Každý, kto má deti, vie, že ich rozptyľuje takmer všetko okolo, takže im doprajte dostatok času na preskúmanie všetkého, čo ich zaujme. Hľadajte rodinné chodníky, trasy bez premávky či náučné cyklochodníky, ktoré obsahujú informácie, prípadne aktivity po ceste.

Tip 3: Za dobrodružstvom nemusíte chodiť ďaleko

Cyklistické dobrodružstvo môžete naplánovať v blízkosti domova – dokonca aj jazda do parku alebo na miesto, kam bežne jazdíte, môže premeniť obyčajnú aktivitu na niečo oveľa vzrušujúcejšie. V závislosti od veku dieťaťa ho môžete skúsiť zapojiť do plánovania trasy. To im pomôže vybudovať si ďalšie zručnosti a povedomie o svete okolo nich.

Tip 4: Čo sa stane…

Nezabudnite, že kamkoľvek pôjdete, budete musieť ísť aj naspäť! Myslite na terén – raz sme urobili chybu, keď sme si naplánovali jazdu, ktorá bola z kopca na ceste tam a teda do kopca na ceste späť. Nasledovalo vyčerpanie, celková nevrlosť a vo všeobecnosti zlé obdobie.

Tip 5: Nech to funguje pre každého

Keď sú vaše deti veľmi malé, spoločné bicyklovanie si vyžaduje trpezlivosť. Aby som bola presná - horu trpezlivosti. Potom nastáva sladký moment, kedy vy a vaše deti jazdíte rovnakou rýchlosťou. Teraz sú moje deti staršie a ja uvažujem nad kúpou e-biku, aby som s nimi mohla držať krok!

Prívesné vozíky alebo cyklosedačky na bicykel pre dospelých fungujú najlepšie pre najmenšie deti, ktoré sa ešte sami ďaleko nevedia dostať. Sú vhodné aj pre deti, ktoré práve začínajú bicyklovať, pretože sa môžu vrátiť späť do vozíka, keď už toho majú dosť. A to bez toho, aby zastavili zvyšok rodiny.

Existuje niekoľko spôsobov, ako môžu rodičia pomôcť mladším deťom jazdiť rýchlejšie alebo ich podporiť, keď sú unavené. Ťažné laná a prívesné tyče sú skvelé, rovnako ako háčiky na pripevnenie detského bicykla k bicyklu pre dospelých. Každá rodina je iná a správne nastavenie sa bude meniť, keď budú deti staršie.

Tip 6: Majte bicykel, ktorý sa hodí

Kľúčom k spokojnej cyklistike je mať dobrý bicykel, na ktorom bude vaše dieťa jazdiť. To znamená bicykel, ktorý má správnu veľkosť a nie je prlíliš ťažký.

Keď k nám leto zavíta, mnohí z nás vytiahnu bicykle z pivnice a zistia, že minuloročný bicykel je teraz už príliš malý. Často počúvam od rodičov a starých rodičov, ktorí urobili chybu pri kúpe ďalšieho bicykla. Kúpia väčší bicykel, aby dieťa „dorástlo“, aby sa pokúsili ušetriť peniaze. Neuvedomujú si však, že jazdiť na príliš veľkom bicykli môže byť desivé (a niekedy aj nebezpečné), čo sa zvyčajne ukáže ako nesprávna hospodárnosť, pretože dieťa sa príliš bojí a nechce na ňom jazdiť.

Tip 7: Cyklistika potrebuje prax

Cyklistika nie je prirodzená vec. Je to ako učenie sa akejkoľvek inej zručnosti. Čím viac dieťa jazdí, tým je lepšie. Musíte ich nechať jazdiť a podporovať ich v súťaživosti.

Nechajte svoje deti pri prvej jazde v lete si opäť zvyknúť na bicyklovanie. Doprajte im čas a neplánujte príliš veľké dobrodružstvo. Ak vidiíte, že sa dieťa cíti nervózne, znižte svoje nároky.

A čo je najdôležitejšie, nezabudnite sa baviť! Vezmite nejaké dobroty na cestu a pridajte nejakú zaujímavú zastávku. No a nápad zastaviť sa na zmrzku je vždy dobrý!