Menu
Official distributor
19.01.2023

E-bicykle prospievajú vášmu duševnému zdraviu a pohode

V Shimano často hovoríme o takzvanom „e-bike úsmeve“ – o veľkom úsmeve na tvárach ľudí, keď prvýkrát vyskúšajú e-bike. Ale radosť z jazdy na e-biku môže mať skutočné a trvalé benefity, hlavne, čo sa týka vášho zdravia a duševnej pohody.

E-bicykle sú skvelé. Umožňujú všetkým typom ľudí zažiť radosť z bicyklovania. Podpora, ktorú poskytuje motor, vám umožní zájsť ďalej a rýchlejšie, ako by ste mohli sami. Aj keď je vaša fyzická zdatnosť obmedzená, stále môžete cítiť vietor vo vlasoch a slnko na tvári, keď budete na bicykli spoznávať nové miesta. Nedávny výskum odhaľuje, že jazda na e-biku pomáha používateľom stať sa zdravšími a šťastnejšími a hlavne im pomáha vrátiť sa k cvičeniu a fyzickej aktivite.

Elektrobicykle zvyšujú výkon mozgu u starších cyklistov

Elektrobicykle môžu pomôcť starším ľuďom vrátiť sa k cyklistike a cvičeniu. Jedna britská štúdia, ktorá sa zaoberala „skúšobnou jazdu na elektrobicykloch“, kde účastníci boli vo veku 50 a viac rokov a ktorí sa vracali k cyklistike po prestávke. Účastníkom bol zapožičaný elektrobicykel na osemtýždňové skúšobné obdobie. Testy vykonané pred a po ich 8-týždňovej aktivite ukázali, ako e-bicykle vplývajú pozitívne na kognitívne funkcie a mentálnu pohodu.

Na konci testu si niekoľko účastníkov testu kúpilo svoj vlastný e-bike! Jedna účastníčka opísala, ako jej e-bikovanie umožnilo „vypnúť“ a cítiť sa uvoľnenejšie a ďalšia hovorila o tom, ako im e-bike umožnili „vyraziť spolu ďalej, znovu navštíviť staré miesta a aj objavovať nové miesta“.

Vďaka e-bicyklom sa budete cítiť šťastnejšie

Ďalšia austrálska štúdia  poskytla neaktívnym ľuďom elektrobicykle na obdobie dvanástich týždňov. Nakoniec vedci dospeli k záveru, že „jazda na e-bicykli môže zlepšiť duševné a fyzické zdravie, šťastie a celkový pocit pohody“. Rovnako ako v britskej štúdii, niektorí účastníci si zamilovali zážitok z e-bicyklovania natoľko, že si kúpili vlastné bicykle. Účastníci opísali, ako sa vďaka jazde na e-bicykloch cítili šťastnejšími, pričom jeden z nich povedal: „Výhodou e-bicyklovania pre mňa by bolo duševné zdravie, pretože jazdenie vám naozaj dodá pocit šťastia, pretože opäť môžete byť tam vonku.

E-biky umožňujú každému, aby opäť zažiť výhody cyklistiky

Výhody bicyklovania pre zdravie a pohodu sú všeobecne nepopierateľné. Jazda na bicykli môže zlepšiť vaše kardiovaskulárne zdravie, pomôže vám schudnúť a prospeje vašej psychickej pohode vyhlasuje Svetová zdravotnícka organizácia. Ak je však pre váš vek, pohyblivosť, hmotnosť, chorobu alebo roky nečinnosti jazda na bežnom bicykli príliš náročná, e-bike vám môže poskytnúť podporu, ktorú potrebujete, aby ste sa mohli opäť hýbať. Elektrobicykel napriek mýtom stále poskytuje všetky výhody cvičenia, len na úrovni, ktorá je dostupnejšia pre každého. Je mýtus, že e-bikom podvádzate a že je to šport pre lenivcov.

Usmejte sa – bicyklovanie je dobré aj pre vás!

Zanietená cyklistka a lekárka, Dr. Emma Hopgood hovorí: „Všetci už dlho vieme o výhodách kardiovaskulárneho cvičenia na dlhodobé výsledky fyzického zdravia, ale teraz existuje množstvo vedeckých štúdií, ktoré spájajú cvičenie aj s celkovým zlepšením duševného zdravia.“

„To, kde cvičíte, je rovnako dôležité. V článku publikovanom Extreme physiology and medicine v roku 2013 sa uvádza, že „nedávne recenzie naznačujú, že cvičenie vonku je pre duševné zdravie prospešnejšie ako vnútorné aktivity“.

Štúdie uvádzajú, že zvýšenie sérotonínu (vášho hormónu šťastia) pri vystavení dennému svetlu zlepšuje náladu a dlhodobú kognitívnu výkonnosť (Neurobiológia učenia a pamäte 2018).

„Výhody duševného zdravia sú však multifaktoriálne, na čo by sa nemalo zabúdať. S vývojom e-bicyklov sa sprístupnili nové svety. Je to skvelá príležitostí pre tých, ktorí chcú prijať tieto vedecké poznatky. Ľuďom to umožnilo vidieť viac zo svojich vlastných regiónov a preskúmať nové miesta, ktoré by za normálnych okolností mali problém vidieť na “bežnom” bicykli. Taktiež sa otvorila príležitosť aj pre tých menej zdatných ľuďí a môžu tak jazdiť po boku milovanej osoby, čo by možno inak nedokázali."

Nájdite svoj vlastný úsmev na e-bicykli

Ste pripravení vrátiť sa späť na bicykel?