Menu
Official distributor
02.05.2023

Čo sa spýtať predajcu pred kúpou e-bicykla

Kúpa nového e-bicykla je vzrušujúci zážitok. Ale s toľkými bicyklami na výber môže byť hľadanie toho správneho trocha mätúce. Aby sme vám tento proces zjednodušili a získali vám potrebné odpovede, zostavili sme zoznam otázok, ktoré môžete položiť svojmu vybranému predajcovi.

Začína to štýlom

Vždy, keď si kupujete nový bicykel, kľúčové je porozumieť vašim potrebám a tomu, aký štýl bicykla vám bude najlepšie slúžiť. Predstavte si, ako bude váš život s e-bicyklom iný a na čo chcete svoj bicykel používať. Pomôže vám to vybrať si ten správny e-bike.

V prvom rade je dôležité mať na pamäti pohonnú jednotku. Na rozdiel od iných komponentov bicykla, ktoré môžete jednoducho zmeniť alebo upgradovať, je pohonná jednotka vášho e-biku neoddeliteľnou súčasťou vášho bicykla.

Technológia elektrobicyklov sa neustále vyvíja. Takže si chcete vybrať tú najnovšiu, aby ste maximalizovali radosť z bicyklovania a dlhú životnosť svojho bicykla. Zostavili sme zoznam otázok, ktoré môžete položiť svojmu predajcovi, aby vám pomohol pochopiť rôzne pohonné jednotky a štýly ponúkaných bicyklov.

Vyzbrojení týmto zoznamom môžete s istotou navštíviť svoju predajňu a očakávať, že vyjdete s e-bicyklom, na ktorom budete radi jazdiť mnoho rokov.

Akú pohonnú jednotku má tento bicykel?

Toto je hlavná a prvá otázka, ktorú by ste si mali položiť. Pohonná jednotka predstavuje srdce vášho elektrobicykla. Dizajnéri a výrobcovia bicyklov si vyberú značku a pohonnú jednotku, ktorá sa hodí k typu bicykla a jeho zamýšľanému účelu.

Existuje niekoľko rôznych výrobcov pohonných jednotiek, z ktorých každý dopĺňa iné cyklistické štýly a cyklistov. Stojí za to stráviť nejaký čas skúmaním možností, ktoré najlepšie vyhovujú vášmu štýlu jazdenia. Zistite, ktoré pohonné jednotky Shimano sú najvhodnejšie pre váš štýl jazdy: či už je to každodenné dochádzanie alebo aktívna cyklistika.

Kde je umiestnený motor?

Motory môžu byť umiestnené v prednom alebo zadnom náboji alebo v stredovej konzole, známej ako stredný pohon. Systém stredného pohonu bude umiestnený v blízkosti pedálov, kde sú pripevnené kľuky – a nie v náboji kolesa.

Keď si dizajnér bicyklov vyberie systém stredného pohonu, zameria sa najviac na motor a navrhne rám okolo neho. Dodatočné závažie je umiestnené viac v strede pre lepšiu rovnováhu, čo umožňuje geometrii bicykla podporovať jeho umiestnenie.

Pohonné jednotky Shimano disponujú snímačom krútiaceho momentu, ktorý vypočítava množstvo sily, ktorú prenášate na pedále. To umožňuje hnacej jednotke reagovať tak, že vám poskytne presne takú pomoc pri pedálovaní, akú potrebujete.

Stredná hnacia jednotka vám poskytne úplne vyváženú a prirodzenú jazdu. Dodatočný výkon poskytovaný hnacou jednotkou skôr podporuje, než aby prehlušil vaše vlastné šliapanie.

Všetko o batériách

Tu je dôležitá otázka, ktorú si treba položiť: ‚Ako ďaleko a ako často chcem jazdiť?‘ Dojazd je čarovné slovo. Uistite sa, že budete vedieť ako ďaleko môžete zájsť na jedno nabitie a ako dlho bude trvať dobitie batérie.

Dojazd neurčuje len pohonná jednotka. Hmotnosť bicykla, hmotnosť jazdca, terén a či ste ekocyklista alebo boost biker – všetky tieto veci ovplyvňujú, ako ďaleko sa dostanete na jedno nabitie. Napriek tomu by mali byť výrobcovia elektrobicyklov schopní poskytnúť údaj o očakávanom dojazde.

Potom je tu faktor doby nabíjania. Ak máte 30-minútovú cestu do práce, vaše potreby nabíjania sa budú líšiť od potreby niekoho, kto by mohol uvažovať o viacdňovej turistickej dovolenke s dlhými dennými jazdami.

Zistite, kde je batéria umiestnená a či ju možno vybrať na nabíjanie. Ak je batéria integrovaná, bude vyzerať čisto a bude chránená, ale na účely nabíjania budete musieť bicykel držať v blízkosti zásuvky.

Lítiové batérie nereagujú dobre na extrémne poveternostné podmienky. Chladné počasie môže byť obzvlášť škodlivé pre životnosť batérie. Ak sa vám v zime v garáži ochladzuje, možno budete chcieť zvážiť kúpu bicykla s vymeniteľnými batériami alebo jeho uskladnenie vo vnútri.

Aký je výkon a krútiaci moment?

Výkon pohonnej jednotky e-bicykla sa meria vo wattoch. Vo väčšine európskych krajín musí byť trvalý výkon motora obmedzený na 250 wattov.

Maximálny krútiaci moment pohonnej jednotky vám povie viac o tom, ako bude váš bicykel fungovať. Krútiaci moment sa udáva v newtonmetroch alebo Nm. Toto meria, akú silu otáčania motor vydáva. Vysoké výstupy krútiaceho momentu vám pomôžu otočiť kľuky v situáciách, kde je veľký odpor, ako napríklad vo veľmi strmom kopci alebo keď začínate šliapať zo státia.

Vysoké úrovne krútiaceho momentu sú obzvlášť žiaduce pri terénnych e-bicykloch a e-MTB, kde strmé kopce a nižšie rýchlosti pedálovania tvoria súčasť trailového zážitku. Vyšší krútiaci moment je užitočný pri prenášaní ťažkých nákladov a bude veľkou pomocou, keď sa s nákladným bicyklom pohybujete zo státia.

Ovládanie, zobrazenie a prispôsobenie

Pohonné jednotky elektrobicyklov sú čoraz sofistikovanejšie. Kokpit vášho bicykla bude obsahovať ovládacie prvky na riadenie množstva podpory, ktorú poskytuje pohonná jednotka. Väčšina ponúkajú aspoň dva režimy: ekologický režim na šetrenie batérie – keď väčšinu energie dodáva jazdec – a režim “boost”, keď je potrebná väčšia pomoc.

Displej na vašich riadítkach sa pripojí k pohonnej jednotke, aby vás informoval o režime, v ktorom sa nachádzate a podrobnostiach o vašej rýchlosti a prejdenej vzdialenosti. Môže vám tiež poskytnúť ďalšie užitočné podrobnosti, ako napríklad zostávajúcu výdrž batérie a predpokladaný dojazd.

V súčasnosti môžete svoju pohonnú jednotku prepojiť s aplikáciou cez Bluetooth, aby ste si mohli prispôsobiť výkon pohonnej jednotky tak, aby zodpovedal vášmu štýlu jazdy. Aplikácie Shimano E-TUBE vám napríklad umožňujú spravovať a aktualizovať firmvér vašej pohonnej jednotky a môžu tiež prispôsobiť ďalšie komponenty vášho bicykla a zaznamenávať alebo plánovať vaše jazdy pomocou GPS.

Ak je vaša pohonná jednotka Shimano srdcom vášho bicykla, potom displej kokpitu, ovládacie prvky a aplikácia E-TUBE tvoria jej mozog.

Už ste si dobre vybrali

Blahoželáme vám ku kúpe elektrobicykla! Aj keď o e-bicykloch existuje niekoľko mýtov, svoje prvé veľké rozhodnutie o kúpe ste už urobili.