Menu
Official distributor

Na Strade Bianche visí kúzlo vo vzduchu spolu s hromadou prachom. Čo nás tak priťahuje k týmto pretekom? Čo je kľúčom k rýchlej jazde na štrkových cestách? Holandský pretekár Douwe Doorduin, ktorý hľadá najlepší výsledok v amatérskom gran fondo, pre vás našiel odpovede.

Z kriedového oblaku sa vynára postava. Ťahá za riadítka a snaží sa udržať bicykel vzpriamene na prašnom povrchu. Takmer sa šmykne na zákrute. Má fúzy v tvare kubánskych cigár a jeho bicykel nemá vôbec žiadne prevody. Tento mýtický muž nie je nikto iný ako Maurice Garin, víťaz prvej Tour de France v roku 1903 a dobyvateľ štrkových ciest dávno predtým, ako sa stali ďalšou veľkou vecou v cyklistike.

Ďalej a rýchlejšie

S nezastaviteľným vynálezom od Johna McAdama sa naprieč Európou od začiatku 20. storočia čoraz viac týchto úsekov pokrývalo asfaltom. Iste, pridalo to na priľnavosti a znamenalo to, že sme mohli jazdiť ešte ďalej a rýchlejšie. Možno to urobilo cyklistiku ako šport vzrušujúcejším na sledovanie. Ubralo to však aj trochu z romantiky jazdy na štrkových cestách – alebo strade bianche, ako sa im hovorí v Toskánsku.

Mladý muž, ktorý počuje ich hrdinské volanie, je Douwe Doorduin. Sám má fúzy a žije v Holandsku, rovinatej krajine s tisíckami kilometrov hladkých cyklistických chodníkov a ciest. Ak chce zdolať svätý grál nespevnených cestných pretekov, má sa teda čo učiť, pretože sa zúčastní edície Gran Fondo, ktorá ide po rovnakej trase ako profesionáli deň pred nimi.

Romantický tanec

Rovnako ako Douwe, mnohí z nás majú špeciálny vzťah k jazdeniu v štýle bianche. Existuje spätná väzba, ktorá prichádza z gravelu, špeciálna energia z vibrácií pociťovaných v našom tele a duši. Kúzlo je nepopierateľné a to aj vďaka Bohom darovanej Toskánskej krajine zvlnených kopcov, cyprusov a statkov. Douwe je len jedným z mnohých jazdcov, ktorých to tam ťahá. „Pre mňa je to talianska kultúra a krása robiť na bicykli niečo, na čo nie som stvorený,“ hovorí.

Potom sa predné koleso chveje a zadné sa pohybuje ako tanečník tanga a hľadá si priľnavosť. Cinkot ľahkého štrku o rám bicykla a príjemný zvuk chrastenia z povrchu, keď zrýchlite – a to len na plochých úsekoch. Pridajte nejaké strmé stúpania alebo rýchle zákruty z kopca a veci sa veľmi rýchlo stanú zaujímavými.

Po kariére amatérskeho cestného pretekára a cyklistu sa Douwe rozhodol spojiť so svojím vnútorným Talianom a prvýkrát pretekať na Strade Bianche Gran Fondo. Rovnako ako mnohí iní znalci sa domnieva, že profesionálne preteky by mali získať oficiálny štatút Monumentu pre svoju dramatickosť a spôsob, akým preteky siahajú až do hrdinských začiatkov tohto krásneho športu.

Jeho prvé stretnutie s nespevnenými pretekmi v rámci pretekov elitnej úrovne v roku 2015 však nebolo úspešné. „Počas Wielerweekend Roden na severe Drenthe som narazil na svoj prvý úsek štrku,“ hovorí Douwe. „Pamätám si, že som bol na karbónovom bicykli s tlakom najmenej 7 barov (viac ako 100 psi) vo svojich 25 mm plášťoch, keď sme v plnej rýchlosti narazili na úsek s hlavným pelotónom. Vedel som, že to príde, ale stále som nemal šancu udržať krok, pretože môj bicykel bol doslova všade. Po prvom úseku som bol už na konci balíka. Po druhom som vypadol a už som sa nedotiahol späť do kontaktu."

Gravel, skvelý ekvalizér

Po tomto deprimujúcom debute sa Douwe rozhodol, že sa chce naučiť jazdiť na bielych cestách. Bolo to v rovnakom období, ako keď Fabian Cancellara všetkým v profesionálnej cyklistike ukazoval, ako dobyjete Strade Bianche ako skutočný gladiátor. V pretekoch dominoval, počas kariéry tam vyhral trikrát, aj keď vážil vyše 80 kíl. „Na jazde na tomto povrchu sa mi páči to, že vyrovnáva pole,“ hovorí Douwe. „Klasickí jazdci a vrchári boli vpredu a dodáva to viac nepredvídateľnosti, vďaka čomu je to oveľa krajší druh pretekov na sledovanie vo vašej miestnej krčme, ako som to v tých časoch robil ja.“

"Keď sa pozriete na pódiové umiestnenia z tých rokov, vidíte najrôznejších jazdcov s veľmi odlišnými špecialitami. Fabian bol skutočným víťazom Monumentu, šampión z roku 2015 Zdeněk Štybar pochádza z cyklokrosu a potom je tu aj Gianluca Brambilla, čistý vrchár. Všetci zrejme ovládali spôsob, ako ísť na plný plyn na úsekoch, kde iní nemohli. Sledovaním týchto pretekov som pomaly, ale isto zbadal niektoré veci, ktoré využijem vo svojich pretekoch v Taliansku.“

Holly rollers

Ako sa však pripraviť na Strade Bianche v Holandsku? Ako nájsť správne nastavenie pre svoj bicykel alebo trénovať správnu techniku a myslenie, aby ste dobyli biele cesty?

Douwe hľadal čosi, čo by sa čo najbližšie podobalo na slávne toskánske štrkové cesty. Objavil ich v Belgicku, na inom mieste s množstvom posvätných cyklistických miest. Vybral si prašné farmárske cesty s kopcami okolo oblasti Hageland, ktorá je známa aj vlastným jednodňovým pretekom porovnateľným so Strade Bianche, Dwars door het Hageland. Prvý ročník bol zorganizovaný v roku 2001. Ale s víťazmi ako Mathieu van der Poel, Niki Terpstra a Chantal Van den Broek-Blaak sa z neho stali prominentné preteky pre špičkových pretekárov.

Douwe sa popasoval s mnohými úsekmi belgických farmárskych chodníkov, aby vedel, ako najlepšie nastaviť bicykel. Najprv si povedzme niečo o kolesách. S kolesami ULTEGRA C50 vyzerá cestný bicykel Douweho super. Ale dôležitejším prvkom je aktualizovaná 21 mm vnútorná šírka ráfika. To umožňuje plášťom sedieť širšie, čím sa vytvára väčšia kontaktná plocha s povrchom a zlepšuje sa priľnavosť. Keďže na Strade Bianche Gran Fondo nie je žiadne neutrálne servisné ani tímové vozidlo, Douwe si bude musieť so sebou vziať vlastnú výbavu, aby si mohol opraviť akýkoľvek väčší defekt, ak k nemu dôjde, takže bezpečnosť na prvom mieste.

Širší je rýchlejší

Ďalej: plášte. Zatiaľ čo niektorí profesionáli sa rozhodnú dokonca pre dve rôzne šírky, on použije 30 mm bezdušový predný plášť a zadný 28 mm, ktorý si zvolil po testovaní v Belgicku. Rozhodol sa tak preto, lebo viac je, no jednoducho, viac. Tlak v plášťoch je ešte dôležitejší a po mnohých výskumoch skončil na priemerných 4 baroch (58 psi). Douwe si vybral tento relatívne vyšší tlak kvôli charakteru Strade Bianche. Trasa pozostáva aj z množstva asfaltových úsekov a spevnených stúpaní pozdĺž štrkových ciest. Ide o dosiahnutie tzv. sladkého bodu medzi priľnavosťou s nižším tlakom na ceste a minimálnym valivým odporom na asfalte.

Pokiaľ ide o sadu, pre Douwe existovala jedna jasná voľba: spoľahlivá a ľahká ULTEGRA Di2 12-rýchlostná. Jednoduché používanie bezdrôtového nastavenia dodáva potrebný pokoj počas náročných jázd alebo pretekov, ako je tento. „Každé preradenie je super rýchle a svižné a viete, že všetko bude fungovať bezchybne vďaka chýbajúcim káblom,“ hovorí Douwe. „Vpredu budem mať 50/34 (kompaktný) set-up, ktorý mi v skutočnosti umožňuje prejsť na rovinatejších úsekoch a poskytne mi rozsah, ktorý potrebujem na to, aby som sa mohol točiť na niektorých tých krátkych, ale veľmi strmých kopcoch. Stúpania, ktoré dosahujú až 20 percent, sú obzvlášť náročné, pretože sa nemôžete postaviť zo sedla tak, ako pri bežnom stúpaní na spevnenom povrchu.“

„Stúpanie a klesanie na sypkom povrchu sú také odlišné od asfaltu,“ dodáva Douwe. „Musíte sa pozerať ešte viac dopredu, byť čo najplynulejší a skutočne sledovať každé zakrivenie a zákrutu. Nemôžete sa spoliehať len na tradičnú techniku pretekárskych línií out-in-out, musíte skutočne prečítať každú jednu zákrutu. Všimol som si, že vďaka horskej cyklistike som sa stal oveľa lepším v rýchlejšej jazde na štrkových cestách, najmä z kopca.

„Môj ďalší profi tip by bol, aby som sledoval niekoho, kto je zručnejší a videl som, ako vyťahuje isté zákruty. Núti ma to sledovať ich línie a stať sa rýchlejším, krok za krokom. Veľa som jazdil s bývalým profesionálnym cyklistom Bramom Tankinkom a naozaj mi ukázal, ako zatáčať pri vyššej rýchlosti. Držím hornú časť tela vzpriamene a tlačím bicykel zospodu do zákrut. Tento malý trik mi veľmi pomohol. Postupné zrýchľovanie ma tiež prinútilo nájsť si vlastné limity. Stačí vytlačiť zo seba o 20 až 30 wattov viac a opakovať tú istú zákrutu znova a znova.“

Tip 1: Prečítajte si každú jednu zákrutu. Neverte „štandardnej“ technike, ktorú používate na spevnených cestách. Každá zákruta je iná a neustále sa meniaci povrch a podmienky znamenajú, že pre každú zákrutu alebo náročný úsek strada bianca musíte nájsť najrýchlejšiu a najbezpečnejšiu líniu.

Dôležitá je aj pozícia jazdca na bicykli. Douwe sa rozhodol nezmeniť celkom svoju agresívnu pozíciu, na ktorú je zvyknutý, aj keď terén bude odlišný od jeho rovinatých domácich ciest. Všimol si, že väčšina profesionálnych jazdcov si tiež ponechala viac aero postoje, aby pretekali na ceste namiesto toho, aby ju zmenili. A ak vezmeme do úvahy, že len asi 55 zo 142,5 kilometrov gran fondo budú tvoriť štrkové cesty, na asfalte sa dá veľa bezplatne získať.

Hladkosť a rýchlosť

V neposlednom rade: kazeta. Na túto výzvu si Douwe osadí 11-30. "Toto nastavenie s kompaktnými prevodníkmi zaisťuje, že dokážem nájsť to správne radenie pre tie krátke a strmé štrkové stúpania. V závislosti od počasia sa tu nemôžete držať len jednej strany "cesty". Sú tu rokliny alebo miesta, ktoré boli z časti zmyté po daždivom počasí. A ak sú cesty suché a prašné, nemôžete dupať len do kopca, musíte plynulo tlačiť na pedále a zároveň sa snažiť udržať si rýchlosť.”

„Ešte sa toho mám veľa čo učiť a moja jazda po Hagelandských cestách ma naučila dosť nových vecí. V závislosti od počasia je hľadanie najrýchlejšej línie cez zákruty a na rovných úsekoch ešte zložitejšie. Najmä, ak máme kombináciu suchých a mokrých povrchov. Potom naozaj musíte s bicyklom “tancovať”. Bol som tiež milo prekvapený, aký bol môj Canyon na tých drsných cestách schopný. Bicykle v dnešnej dobe znesú veľa a nemali by ste sa teda držať späť, najmä na tých super rýchlych kolesách C50 ULTEGRA!

Tip 2: Stúpajte do vrchu v sedle. Klzký povrch vám bráni zdvihnúť sa zo sedla. Trénujte na to a uistite sa, že máte správne prevody. V tomto prípade vyhráva spinning, takže moje najmenšie kombo 34-30 využijem na niektorých obzvlášť tuhých úsekoch.

Takmer tam

„Na pár okamihov som mal pocit, že už pretekám po bielych cestách v Toskánsku. Tie plynúce flámske kopce a farmárske trate ma na toto podujatie naštartovali ešte viac, než som bol doteraz,“ hovorí Douwe. "Potrebujem len vymeniť plášte za 30 mm, pridať ochrannú fóliu na spodnú trubku rámu (vďaka jednému z mojich sledovateľov za tento tip) a všetko je pripravené."

Jeho cieľom je umiestnenie sa v prvej päťdesiatke. „Bude to náročné, pretože preteky priťahujú talentovaných jazdcov z celého kontinentu a nie sú to len športové, ale aj všestranné preteky. Teraz sa už neviem dočkať, kedy sa dostanem do Sieny a budem sledovať, ako to robia profesionáli a sám zažijem kúzlo pretekov na bielych cestách.“

Tip 3: Vyberajte si technológiu s rozumom. Nezabudnite, že je tu minimálne 85 kilometrov spevnených alebo zjazdových úsekov. Ideálny je teda ľahký, obratný bicykel a rýchle karbónové kolesá.

STRADE BIANCHE GRAN FONDO

Fakty a čísla

Dátum: 5. marca 2023

Štart a cieľ: Siena, Taliansko

Trasa: 142,5 km

Štrkové sektory Strade bianche: 54,7 km

Celkové prevýšenie: 2 250 metrov, z toho 1 285 po štrkových cestách.