Menu
Official distributor
16.01.2024

Ako skontrolovať dĺžku reťaze

Medzi mechanikmi a každodennými jazdcami sa veľa diskutuje o tom, ako určiť správnu dĺžku reťaze. Niektorí hovoria, že by ste mali nasadiť reťaz na najmenší pastorok bez toho, aby nejaké časti voľne viseli, pridať dva, tri, štyri alebo päť článkov. Iní môžu namietať, že je najlepšie nasadiť reťaz na najväčší pastorok a na najväčší prevodník, našponovať alebo možno nenašponovať, radšej ju nechať voľne visieť kvôli vychýleniu.

Z týchto rôznych spôsobov, ako pristupovať k reťazi, sme cítili, že je najvyšší čas vyvrátiť niekoľko najvýznamnejších mýtov týkajúcich sa dĺžky reťaze na bicykli.

V tomto článku sa s vami podelíme o základy správnej údržby reťaze SHIMANO. Samozrejme, je zábava nastavovať úplne nový bicykel na začiatku. Ale to je vzácna príležitosť. Vo väčšine prípadov sa stará reťaz nahradí novou. Najmä pri udržateľnej jazde je vždy dobré položiť si otázku: Kedy je ten správny čas na výmenu reťaze?

Meranie opotrebovania reťaze

Možno sa pýtate, prečo by ste v prvom rade mali vymeniť reťaz. Reťaze, kazety a pastorky sú súčasťou hnacieho ústrojenstva. Ak je samotná reťaz opotrebovaná, ostatné časti tiež trpia zvýšeným opotrebovaním, V systéme týchto troch častí je reťaz najslabším článkom, pretože má najkrehkejšie prvky: články reťaze. Pomocou mierky reťaze SHIMANO môžete určiť, či je reťaz ešte v poriadku, alebo či je potrebné ju už vymeniť.

V dôsledku bežného opotrebovania sa časti reťaze časom natiahnu, takže zuby mierky úplne do nej zapadnú. Potom je čas na jej výmenu. Pre reťaze SHIMANO je dôležité používať mierku reťaze značky SHIMANO. Mnoho predajcov používa mierky iných značiek, čo často vedie k predčasným výmenám.

Keď sa reťaz opotrebuje, je potrebné ju vymeniť, aby sa predišlo jej pretrhnutiu, čo na traili môže spôsobiť problémy a povedie len k strate zábavy z jazdenia. Opotrebenie reťaze je možné pozitívne ovplyvniť správnou údržbou reťaze. Viac sa o tom dočítate nižšie.

Ako určiť správnu dĺžku reťaze

Bohužiaľ, to nie je také jednoduché, že iba primeriame novú reťaz k starej a len tak ju skrátime. Prečo? Staré a nové reťaze budú mať rôznu dĺžku, pretože stará reťaz bude mať natiahnuté reťazové články v dôsledku opotrebovania. Ak viete, že stará reťaz mala pôvodne správnu dĺžku, môžete spočítať články reťaze a podľa toho upraviť novú reťaz.

Ak neviete alebo si nie ste istí, či stará reťaz mala pôvodne správnu veľkosť, musíte dĺžku reťaze určiť od začiatku. Pre tento účel odporúčame túto metódu.

Nasaďte reťaz na najväčší pastorok a na najväčší prevodník a spojte oba konce za pastorokom kazety.

Poloha, kde sa oba konce reťaze prekrývajú, sa nazýva nulová poloha. Po nastavení nulovej polohy reťaze na zadnej časti pastorku môžete určiť konečnú dĺžku reťaze. To urobíte pridaním daného počtu článkov reťaze na nulovú pozíciu.

Počet pridaných článkov závisí od nasledujúcich faktorov:

Typ bicykla (hardtail alebo celoodpružený bicykel)

Spôsob spájania reťaze (spojovací kolík alebo QUICK-LINK)

Dôležité je aj to, či nulová pozícia končí dvoma zhodnými alebo dvoma rôznymi článkami (pozri tabuľku). Preto nie je možné poskytnúť štandardnú hodnotu na určenie dĺžky reťaze.

Prehľad:

Hardtail so spojovacím pinom + 5/6 článkov

Hardtail s QUICK-LINKom + 4/5 článkov

Celoodpružený bicykel so spojovacím pinom + 6/7 článkov

Celoodpružený bicykel s QUICK-LINKom + 5/6 článkov

Predtým, než sa pozrieme na to, ako skrátiť reťaz, zopakujme si dôležitý bod o správnej inštalácii reťaze:

Uistite sa, že reťaz správne prevlečiete cez prehadzovačku a že články reťaze s logom smerujú von k vám. Je nepríjemné a časovo náročné, keď si uvedomíte, že po pripojení reťaze musíte túto úlohu zopakovať. Odporúčame osvojiť si zlaté pravdilo: dvakrát meraj a skontroluj reťaz pred spojením.

Dôležité! Ak si niečím nie ste istí alebo potrebujete ďalšiu pomoc, navštívte svojho miestneho predajcu, ideálne Shimano Service Center.

Spojenie a rozpojenie reťaze

Reťaz môžete spojiť a rozpojiť alebo skrátiť dvoma spôsobmi: pomocou spojovacieho nitu alebo s QUICK-LINKom. V prípade QUICK-LINKu nebudete na inštaláciu potrebovať žiadny nástroj.

Spojovací nit

Pri skracovaní nitovanej reťaze je dôležité venovať čas presnému umiestneniu reťaze do nitovača reťaze. Ak sa reťaz nakloní vo vnútri nitovača, môže sa v ňom poškodiť polohovacia platnička. Možno budete musieť použiť trochu sily, aby ste odstránili nit z článku reťaze. Ale nie príliš; nech vám to ide hladko.

Zatlačte spojovací nit pomocou nitovača na reťaz rovnakým spôsobom, akým ste ho vytlačili. Všetko je to o presnosti. Uistite sa, že spojovací nit sedí správne v strede článku reťaze a neprekrýva sa na žiadnej strane.

QUICK-LINK

Ak chcete nainštalovať QUICK-LINK, zasuňte dva jednotlivé kusy z oboch strán medzi vnútorné články. Umiestnite ich tak, aby šípka na povrchu smerovala k smeru otáčania kľuky pri pohľade spredu. Na zasunutie a upevnenie článkov použite originálny reťazový nástroj SHIMANO TL-CN10.

Tip: Ak nemáte po ruke žiadne náradie (napríklad v prípade technickej poruchy na traili), môžete na vrchnú líniu reťaze pripevniť QUICK-LINK a nechať ho zapadnúť pomocou trochy sily cez pedál.

Pozor: tento úkon si vyžaduje cvik a dokonalé umiestnenie dvoch západiek QUICK-LINK – buďte preto opatrní a ak si nie ste istí, obráťte sa na odborného predajcu bicyklov. V opačnom prípade môže rýchlospojka tohto typu rýchlo prasknúť.

QUICK-LINK by sa mal otvárať iba pomocou originálneho náradia na reťaz SHIMANO TL-CN10.

Čo sa stane, ak je reťaz bicykla príliš krátka alebo príliš dlhá?

Ak je reťaz príliš krátka, prehadzovačka sa môže poškodiť. Už nebudete môcť zaradiť všetky rýchlostné stupne. Pri vyšších prevodových stupňoch môže byť náročné toto hnacie ústrojenstvo “upedálovať” a môže začať vydávať hlasné zvuky.

Ak je reťaz príliš dlhá, prehadzovačka už nebude môcť presne radiť a reťaz sa bude pohybovať zo strany na stranu, pričom bude vydávť buchotavé zvuky.

Ak si nie ste istí, či má vaša reťaz správnu dĺžku, požiadajte o kontrolu odborného mechanika u vášho miestneho špecializovaného predajcu.

Pravidelne čistite

Čistá reťaz je šťastná reťaz (a udržateľná!). Reťaz čistite často a dôkladne. Reťaz odporúčame čistiť aspoň pri každom druhom umytí. Najprv zbavte reťaz všetkých povrchových nečistôt a potom použite odmasťovač. Najlepšie je prikryť zem alebo ísť do priestoru určeného na umývanie, pretože oleje by sa nemali dostať do pôdy. Keď je reťaz dôkladne odmastená, môžete ju vysušiť a potom naniesť čisté mazivo na reťaz.

Je dôležité zabezpečiť, aby sa mazivo dostalo na všetky články reťaze. Ak to chcete urobiť správne, držte fľaštičku s mazivom proti vnútornej strane reťaze a otáčajte kľukou, kým nebude každý článok reťaze namazaný. Reťaz potom utrite handrou, aby ste sa zbavili prebytočného maziva. V opačnom prípade sa nečistoty rýchlo usadia na reťazi, čím sa urýchli jej opotrebovanie.

Aké nástroje potrebujete na výmenu reťaze?

Ak používate spojovací nit:

Nitovač

Nová reťaz na bicykel správnej dĺžky pre správny systém radenia (9-rýchlostný, 10-rýchlostný, 11-rýchlostný alebo 12-rýchlostný)

Spojovací nit (zvyčajne súčasťou reťazí SHIMANO)

Multifunkčný nástroj, ktorý si môžete vziať so sebou

Ak používate QUICK-LINK:

Reťaz na bicykel s QUICK-LINKom

Originálne náradie SHIMANO TL-CN10

Tip: QUICK-LINK môže byť záchranou, keď ste na cestách (napríklad SM-CN900). Rýchlospojka sa inštaluje ľahšie ako spojovací kolík, ak sa reťaz pretrhne.