Menu
Official distributor
01.12.2022

Ako si pripraviť bicykel na zimnú sezónu

Zima nemusí nevyhnutne znamenať koniec cyklistiky. So správnym oblečením a správnou údržbou bicykla si môžete cyklistiku užívať po celý rok. V tomto článku sa s vami radi podelíme o naše odborné tipy, ktoré vám pomôžu postarať sa o hladkú funkčnosť vášho bicykla aj v tých najhorších poveternostných podmienkach.

Čistenie a údržba bicykla v zime

Zimné počasie je náročné nie len pre vás, ale aj pre váš bicykel. Cesty sú často mokré, posypané či posolené, čo okrem znečistenia bicykla môže spôsobiť poškodenie komponentov. Soľ, ktorá je rozsypaná po cestách, aby sa zabránilo námraze, môže byť korozívna a podporovať hrdzu, takže váš bicykel bude potrebovať trochu dodatočného čistenia a ochrany.

V sychravých a letných dňoch môžete vyraziť na cesty bez častého umývania, ale v zime je pravidelné čistenie bicykla nevyhnutné. S niekoľkými dobrými kúskami výbavy môže byť práca rýchla a jednoduchá. Použite mydlo alebo sprej určený na čistenie bicykla na opláchnutie špiny z rámu a kolies a odmasťovací sprej na odstránenie vrstiev špinavého starého oleja z reťaze a prevodov.

Keď je váš bicykel čistý a bez zvyškov starého oleja, môžete použiť ľahký olej v spreji, ktorý vytiahne zbytkovú vodu a odstráni vlhkosť pred preolejovaním reťaze. Buďte veľmi opatrní, aby sa olej nedostal na kotúče.

Zimné vylepšenia cyklistiky

Aby ste svojmu bicyklu pomohli vyrovnať sa s poveternostnými podmienkami, urobte niekoľko jednoduchých vylepšení.

Plášte – dážď má tendenciu zmývať piesok a nečistoty na cesty, čo zvyšuje pravdepodobnosť, že v zime plášte prepichnete. Zimné plášte pre veľké zaťaženie majú pridanú ochranu proti prepichnutiu, môžete si tiež vybrať plášte s odolnejším dezénom pre lepšiu priľnavosť na vlhkých cestách. plášte s hrotmi umožňujú jazdu na zľadovatenom povrchu v naozaj extrémnych zimných podmienkach!

Mazanie – špliechanie cez kaluže, dážď a sneh môže zmyť olej z reťaze, čím sa zvyšuje pravdepodobnosť, že bude hrdzavieť. Vyberte si o niečo ťažší „lepkavý“ olej, ktorý sa tak ľahko nezmýva. Napríklad tento:

Blatníky – mnoho mestských bicyklov a bicyklov na dochádzanie má už namontované pevné blatníky. Pokiaľ ich však váš bicykel nemá, zainvestujte do nich už teraz a postaráte sa tak o čistejšiu a suchšiu zimy! Blatník nielenže zastaví fŕkanie z kolies, ale tiež udrží vaše nohy a zadok v suchu.

Nezabudnite si skontrolovať, či máte funkčné svetlá. Aj keď nikdy nejazdíte v tme, svetlá sú užitočné, keď je zlá viditeľnosť kvôli hmle, dažďu alebo dokonca snehu! Ideálnymi pomocníkmi sú napríklad: Svetlo KOR 800, Svetlo SUPER LAVA a zadné svetlo METIS.

Fungujú e-biky aj v zime?

E-bicykle sú perfektnou voľbou pre zimnú cyklistiku, pretože môžete získať trochu dodatočnej podpory motora, ktorá vám pomôže s protivetrom a zaistí, že sa rýchlo dostanete do cieľa v dňoch zlého počasia.

Či už na svojom elektrobicykli jazdíte alebo ho skladujete, oplatí sa venovať zvýšenú pozornosť batérii. Je potrebné sa o ňu obzvlášť v zime dobre postarať, aby sa neznížil dojazd a jej životnosť.

Predzimný servis bicyklov

Aj keď všetky tieto tipy zvládnete urobiť doma, pre úplný pokoj v duši sa obráťte na najbližšie Shimano Service Center a požiadajte ich o predzimnú kontrolu a servis bicykla. S odbornou pomocou Shimano si môžete byť istí, že váš bicykel začne zimnú sezónu v tom najlepšom stave.