Menu
Official distributor
19.06.2023

Ako sa pripraviť na gravel víkend

Váš prvý gravel víkend. Získajte tipy a profesionálne rady od jazdcov zo Shimano Gravel Alliance. Zdieľame životne dôležité vecí, čo robiť a čo nie. Jazdci vám povedia o svojich skúsenostiach, chybách, nociach strávených triaškou v stane a momentoch, pri ktorých sa usmievali.

Henna Palosaari, jazdkyňa, plánovačka trás a všestranne kreatívna osoba

✔️ Napíšte si zoznam a pri balení sa ním riaďte. Je príliš veľa vecí, na ktoré inak pravdepodobne zabudnete. Ak zadáte toto heslo do vyhľadávania, na internete nájdete veľa užitočných zoznamov.

✔️ Párty tempo. Toto je vaša víkendová jazda, nie sú to preteky, takže sa nezabudnite hlavne baviť a užívať si.

👎 Neponáhľajte sa. Naplánujte si trasu, ktorá vám umožní zastaviť sa, oddýchnuť si a užiť si okolie, ktoré skúmate – to je totiž polovica zábavy z jazdy.

Erwin Sikkens, jazdec, fotograf a cenený party-pacer

✔️ Hydratácia je kľúčová, ale posuňte ju ešte na vyššiu úroveň. Prineste si súpravu na prípravu kávy a zastavte sa na krásnom mieste na čerstvý nápoj. Alebo si prineste niečo silnejšie na oživenie párty na konci jazdy.

✔️ Naplánujte si trasu, ale buďte ochotní po ceste urobiť obchádzky. Nič nedefinuje gravel lepšie ako keď sa stratíte bez toho, aby ste sa skutočne stratili.

✔️ Nebojte sa s bicyklom aj trochu zaturistikovať! Jazda na graveli nie je skutočným dobrodružstvom bez toho, aby ste tretrami nepochodili po zemi a aspoň trocha si nevyliezli vyššie.

✔️ Jazdite aj v tme (ak je to povolené). Svet je úplne iný, keď zhasnú svetlá. Dodá vám to bohatší pocit dobrodružstva!

👎 Nerobte zo svojej jazdy preteky. Jazda na graveli vám dáva skvelú príležitosť vychutnať si prírodu párty tempom a ukáže vám miesta, ktoré by ste inak možno nevideli.

👎 Nezabudnite na náhradné diely. Nechceli by ste uviaznuť uprostred ničoho, však?

Liam Yates, všestranný jazdec, ktorý vie, že rýchlosť má svoje miesto

✔️ Uistite sa, že si vezmete dostatok oblečenia do všetkých podmienok! Vaša obľúbená aplikácia na počasie vám síce môže povedať jednu vec. Ale akonáhle ste mimo civilizácie, je lepšie byť v bezpečí, ako ľutovať. Bunda do dažďa je nevyhnutná, ale veci ako buffka, náhradné ponožky a extra merino vrstva by sa mohli hodiť tiež.

👎 Uistite sa, že si toho príliš neplánujete. Za normálnych okolností, ak idete na dovolenku, chcete mať všetko dobre zorganizované a mať všetko rezervované. Ale pokiaľ ide o bikepacking, mať slobodu meniť svoj plán a trasu je veľmi dôležité. Predstavte si túto situáciu: Ak chcete zostať dlhšie na peknom mieste alebo si chcete zaplávať na krásnej pláži, voľný rozvrh vám umožní robiť čokoľvek z toho. Ak sa ma pýtate, tie neplánované časti sú zvyčajne tie najlepšie.

Saoirse Pottie, spoluzakladateľka Bikepacking Buds

✔️ Vyberte si trasu, ktorá vás inšpiruje. Divočina, hory, nádherné scenérie, technický singletrack alebo len zastávky na kávu. Čokoľvek vás láka, naplánujte si trasu, ktorá vás bude baviť.

✔️ Naplánujte si čas na zastavenie. Najlepšia vec na jazde na graveli sú miesta, ktoré vás môžu uchvátiť. Nájdite si čas na zastavenie, odfoťte sa, okúpte sa v jazere alebo si dajte koláč v miestnej kaviarni. Ide predsa o cestu, nie o cieľ 😉

  👎 Nebojte sa, ak všetko nepôjde podľa plánu. Prispôsobte sa, zmeňte veci a osvojte si spôsob na riešenie problémov – je to najdôležitejšíia vlastnosť, akú kedy budete potrebovať pri dobrodružstvách!

"Nikto nehovorí svojim vnúčatám príbehy o tom, kedy všetko išlo hladko.”

Sofiane Sehili, top svetový ultra-vytrvalostný pretekár

  ✔️Prineste si teplé oblečenie. Môže sa to zdať ako samozrejmosť, ale túto chybu som urobil príliš veľakrát, aby som vás na to neupozornil. Ak plánujete kempovať, vezmite si so sebou teplú bundu a vlnené ponožky. Rukavice s dlhými prstami neublížia, ak plánujete vyraziť skoro ráno a ešte nie je leto. Ak máte merino oblečenie, vezmite ho! Je skvelé pre víkendistov, pretože vás zahreje a po pár dňoch jazdenia nebude zapáchať.

✔️ Spravte si dôkladnú kontrolu svojho bicykla. Posledná vec, ktorú by ste chceli počas vášho pekného gravelového víkendu zažiť je, aby vás zastavila mechanika. Ako sú na tom ložiská? Vŕzga vám na bicykli niečo? Je kazeta na náboji dobre utiahnutá? Je reťaz čistá a dobre namazaná? Je tlak v plášťoch optimálny? Možno budete chcieť skontrolovať aj brzdové platničky, pre každý prípad. Vo všeobecnosti sa uistite, že váš bicykel je v dostatočne dobrom stave, aby vás dopravil tam, kam máte ísť. Väčšina z týchto kontrol je základných, ale ak si nie ste istí svojimi schopnosťami ako mechanik, vždy sa môžete opýtať v miestnom obchode s bicyklami.

✔️ Nezabudnite na svetlá. Aj keď neplánujete jazdiť v noci, budúcnosť nemôžete predpovedať. Ak existuje čo i len najmenšia šanca, že by ste mohli prísť do cieľa po zotmení, neriskujte. Ak nemáte svetlo špecifické pre bicykel a nechcete si ho kupovať len na jeden výlet, niektoré bežné baterky sú dostatočne výkonné na to, aby vám umožnili jazdiť aj v noci. Zadné svetlo je tiež veľmi dôležité a pomerne lacné. Ak ho ešte nemáte, môžem vám ho len odporučiť, aby ste si ho zaobstarali.

👎 Neberte so sebou svojho šibnutého kamaráta. Dobrá spoločnosť je rovnako dôležitá – ak nie aj viac – ako dobrá cesta. Avšak všetci poznáme niekoho, kto sa zvykne príliš sťažovať na počasie, na povrch, na dĺžku jazdy alebo strmosť stúpaní. A aj keď majú iné dobré vlastnosti, ktoré z nich robia skvelých priateľov, stále je lepšie ísť na viacdňovú jazdu s niekým iným. Zoberte so sebou vtipného, veselého kamaráta, ktorý sa usmieva aj keď prší, nerozčuľujú ho technické poruchy a vie, ako vás rozveseliť.

👎 Nepoužívajte ruksak. Počas môjho prvého bicyklového víkendovania pred 15 rokmi som všetky veci nosil na chrbte. A to nebola vôbec sranda. Na konci dňa ma boleli ramená a krk. Tašky na bicykle nie sú lacné, ale ak zainvestujete, vedia dosť vydržať a otvoria vám úplne nový svet dobrodružstva – bez bolestí a stuhnutosti. AK sú tašky napevno a mohli by vám odierať rám, nalepte si naň ochrannú pásku.

👎 Nebaľte sa, akoby ste išli jazdiť po svete. 90 % ľudí, ktorí cestujú na bicykli, nesie príliš veľa vecí. Moja rada je začať vytvorením si jednej hromady vecí, o ktorých si myslíte, že ich budete potrebovať. Potom túto hromadu položku po položke rozoberte a dôkladne premýšľajte: Naozaj potrebujete predmet A? Čo by sa stalo, keby ste nemali predmet B? Môžete prežiť bez toho, že by ste si so sebou vzali baterku, ale ak si so sebou zabudnete súpravu na opravu defektu, môžete sa dostať do problémov.

Florian Nowak, bývalý profesionálny cestný jazdec, sa stal závislým na graveli

✔️ Vezmite si dostatok jedla: Pri plánovaní prvého víkendu si uvedomte, že je veľmi dôležité mať dostatok “paliva”, aj keď len najazdíte “normálny” počet kilometrov za deň. A obzvlášť ho budete potrebovať, keď plánujete ísť trochu samostatnejšie so spaním vonku alebo do lesa alebo do divočiny. Odporúčam dodržať tento bod, keďže pre mňa to nebola žiadna sranda. Keď som bol v sobotu ráno prvého víkendového výjazdu taký hladný, že som takmer zjedol všetky zásoby na nedeľu.

  👎 Nejazdite príliš veľa pár dní pred prvým takýmto víkendom. Chcete vaše gravel víkendovanie začať svieži, pretože nikdy neviete, čo sa môže stať počas jazdy. Možno si bude vyžadovať trochu výkonu navyše. A je nutné povedať, že vaša regenerácia počas dní, keď ste vonku, – najmä ak spíte v stane – nebude taká efektívna, ako keď sa po jazde vrátite domov a na druhý deň začnete svieži.