Menu
Official distributor
31.10.2023

6 tipov na skvelú gravelovú zimu

Každý terén, každé počasie – aj o tom je gravel. Fínska gravel ambasádorka Henna Palosaari nám ponúka svojich 6 tipov, ktoré rozjasnia aj to najtemnejšie ročné obdobie. Gravel predsa nie je vyhradený výlučne pre vysoké teploty a párty košele.

Keďže som vyrastala v severnom Fínsku, jazdenie bolo jednoducho to, čo sme robili každý deň. Do školy sme išli na bicykli, či bolo 20 stupňov nad alebo pod bodom mrazu. Nebolo to nič výnimočné, bola to len súčasť života v Oulu.

Priznám sa, že mi chvíľu trvalo, kým som prijala myšlienku na zimnú gravelovú jazdu, ktorá by ma mala potešiť. To sa udialo tak ešte pred dvoma zimami. Za posledných 24 mesiacov som prišla so svojím osobným receptom, ako si spríjemniť jazdu na bicykli aj v zime. Minulú zimu som ukončila svoj prvý zimný bikepacking. Kľúčom pre mňa bolo nájsť rovnováhu medzi potením sa a nevyhnutným faktorom chladu. Musela som si upravovať vrstvy oblečenia počas cesty. Môže to znieť jednoducho, ale v praxi to až také jednoduché nie je.

Predtým, ako sa pustíme do mojich tipov a trikov, chcem vám pripomenúť, že na to, aby sa vám darilo v zimných podmienkach, nepotrebujete luxusné vybavenie, aj keď to môže na prvý pohľad vyzerať. Keď sme ako deti chodili do školy na bicykli, ani sme len netušili, že existuje zimné cyklistické oblečenie. Obliekli sme si bežné zimné oblečenie a nasadli na bicykle. Pamätajte, že pokiaľ ide o obliekanie sa na vaše zimné dobrodružstvá na štrku, neexistujú žiadne pravidlá, iba mojich šesť rád.

Tip #1: Navrstvite sa

Je to lekcia, ktorú sa najlepšie naučíte ako lyžiar - ako sa vrstviť ako profesionál. No napriek skúsenostiam na snehu mi hľadanie vhodných vrstiev na zimné jazdenie ešte chvíľu trvalo. Problémom je, že telesná teplota pri výstupoch a zostupoch sa môže značne líšiť.

Pri jazde do kopca sa zahrejete a poriadne sa zapotíte. Pri zostupe klesá vaša telesná teplota, čo znamená, že prechladnete. Na mojich prvých zimných jazdách boli zjazdy mrazivé až extrémne nepríjemné. Riešenie, ktoré som si našla, bolo mať vždy rámovú tašku, do ktorej si môžem pribaliť nejaké extra vrstvy na zjazdy. V závislosti od dĺžky zjazdu to môže znamenať aj zbalenie si páperovej bundy alebo vesty, lyžiarskych rukavíc ba dokonca aj extra nohavíc. Vziať si so sebou suchú základnú vrstvu (baselayer) by tiež mohlo stáť za to, najmä ak sa plánujete niekde zastaviť.

Vrstvy, ktoré nosím pri jazde ja: vlnený baselayer s dlhým rukávom, priedušná fleecová stredná vrstva, ľahká vetruvzdorná bunda, hrubé zimné nohavice na traky, ponožky z merino vlny, kukla, rukavice, návleky na tretry.

Ďalšie vrstvy, ktoré si so sebou beriem, ak viem, že mám na ceste dlhší zajzd: páperová bunda, hrubé lyžiarske rukavice a vetruvzdorné nohavice.

Tip #2: Venujte zvláštnu pozornosť svojim nohám a rukám

Vaše ruky a nohy sú najproblematickejšie časti tela, ktoré sa počas zimnej jazdy ťažko udržujú v teple. Dlho som si myslela, že letná cyklistická obuv s návlekmi na tretry stačí. Minulú zimu som však zistila, že zimná cyklistická obuv môže znamenať veľký rozdiel. Pokiaľ ide o ruky, vždy si pribaľte náhradné rukavice a extra teplý pár na zajzdy. Namiesto toho, aby som investovala do luxusných cyklistických rukavíc, často pri zjazdoch používam lyžiarske rukavice, ktoré sa mi celkom dobre osvedčili. Nezabudnite však skontrolovať, či ste s nimi schopní brzdiť a preraďovať!

Tip #3: Jazdiť mierne zvlnené kopce je lepšie ako dlhé stúpania a dlhé zjazdy

Výsledok zo zimnej jazdy môžete zmeniť pomocou správneho naplánovania trasy. Dlhé stúpania vás môžu zahriať. Ale je dobré si zapamätať, že po nich nasledujú dlhé zjazdy, ktoré sú v zime triliónkrát chladnejšie. Najrozumnejšou možnosťou je, si namiesto veľkých stúpaní naplánovať trasu s kopcami. Týmto spôsobom si môžete udržiavať rovnomernejšiu telesnú teplotu namiesto prechodu z tepla do bodu mrazu. Ak sa však dlhým zjazdom nedá vyhnúť, vezmite si so sebou ďalšie vrstvy a uistite sa, že vaše nohy a ruky zostanú v teple. V neposlednom rade pozor na zľadovatené škvrny na tmavých zákutiach v lese. Môžu byť až smrteľné. Jazdite opatrne cez miesta, na ktoré nedopadá veľa slnečného svetla.

Tip #4: Blato a čistenie

V závislosti od vašej polohy, môže v zime aj často snežiť. To však neznamená, že nemôžete jazdiť, ale predstavuje to niekoľko ďalších prekážok. Sneh, dážď a obmedzené hodiny denného svetla počas sezóny spôsobia, že štrkové cesty budú mokré a blatisté. Uistite sa, že vaše vonkajšie vrstvy sú vodeodolné, aby vás blato nepremočilo a neprechladilo. A použite blatníky, aby ste zabránili prenikaniu striekancov zo zeme. Keďže budete prevažne v teréne alebo na málo využívaných cestách, soľ by nemala byť pre vaše hnacie ústrojenstvo veľký problém. Ale uvedomte si, že zimné podmienky bicyklom škodia – najmä reťazi, ktorá, ak sa o ňu nestaráte, potom ovplyvní zvyšok vašich komponentov. Po jazde si teda bicykel poriadne vyčistite.

Tip č. 5: Buďte vždy pripravení

Odporúčam nosiť so sebou aspoň jednu vestu navyše a hrubé rukavice alebo palčiaky. Ak potrebujete zastaviť po ceste, napríklad opraviť defekt, môžete okamžite prechladnúť, takže je lepšie byť pripravený. Ďalšie vrstvy a suchá základná vrstva sú potrebné aj pri prestávkach – plánovaných alebo aj tých neplánovaných.

Tip č. 6: Začnite krátko

Vonkajšie podmienky vyzerajú vždy horšie z tepla vašej obývačky. Začnite preto s krátkymi jazdami, aby ste si otestovali svoje vrstvy a aký to je pocit jazdiť tam vonku. Ak ste to museli zabaliť skoro, pretože vám je zima, pridajte viac vrstiev a skúste to znova na druhý deň. Naplňte si bidon teplým čajom a nezabudnite, že keď nájdete vrstvy, ktoré vás udržia v teple aj suchu, môžete si zimnú cyklistiku náležite užiť.

Vo Fínsku máme príslovie, že neexistuje zlé počasie, iba zlé oblečenie, takže vyrazte, bavte sa a nezabudnite sa starať o svoj bicykel!