Menu
Official distributor
10.07.2023

6 tipov na cyklistiku v horúcom počasí

Odrádza vás cyklistika vo vysokých teplotách? To ale nemusí. Prinášame vám 6 tipov, ako sa na horúčavu pripraviť a skúsiť si užiť leto zo sedla bicykla.

Tip 1: Udržujte sa v chlade

Plánovanie vám pomôže užiť si jazdu bez zbytočného prehrievania sa. Do tohto plánovania určite zaraďte starostlivý výber oblečenia a čas výjazdu. Čo sa týka výbavy olečenia vyberajte si kúsky v chladivých svetlých farbách a z rýchloschnúcich materiálov. Určite sa vyhnite bavlne, ktorá zadržiava pot. S ňou sa budete cítiť stále lepkavo a vlhko.

Dobre odvetrané oblečenie vám umožní cítiť vánok, keď práve šliapete do pedálov. Taktiež voľte prilbu, ktorá nechá cez seba prúdiť vzduch, aby vaša hlava zostala čo najviac chladná.

Ak máte na výber, pobyt mimo poludňajšieho slnka nie je len sviežejším spôsobom jazdy, ale zníži aj dopad UV žiarenie, ktoré poškodzuje pokožku. Nehovoriac o užívaní si výnimočných momentov skorých ranných lúčov či pozorovania západu slnka zo sedla.

Tip 2: Žiadny pot

Ak bicyklujete do práce alebo na schôdzku v horúcom počasí, určite sa nechcete príliš zapotiť. Trik je v tom, aby ste si udržali nízku telesnú teplotu. Ak to chcete dosiahnuť, spomaľte a uvoľnite sa, nechajte si na cestu trochu viac času – alebo nasadnite na e-bike a nechajte motor, aby sa namáhal za vás.

Cyklistika pod holým nebom vám dáva oveľa väčšiu šancu, že do cieľa dorazíte sviežejší, ako keď zvolíte cestu v stiesnenej verejnej doprave alebo frustrovaní v dopravnej zápche!

Noste ľahké oblečenie, ktoré umožňuje odparovanie potu, vedie k sviežosti a sviežej vôni. V horúcom počasí dokážu vlhčené obrúsky urobiť zázraky čo sa týka rýchleho osvieženia. Je tiež potrebné pripomenúť, že baktérie spôsobujú telesný zápach, ktorý sa zhoršuje s mokrým oblečením alebo pokožkou.

Tip 3: Hydratujte

Pokiaľ ide o pot, jazda na bicykli v teplých podmienkach znamená, že sa z vášho tela stratí viac vody, ako keď je vonku chladno.

Na bicykli vždy noste fľašu s vodou a zabezpečte, aby ste počas výjazdu dostatočne pili. Rýchle pravidlo, podľa ktorého by ste mali fungovať: v horúcom počasí vypite jeden liter za hodinu, trochu viac alebo menej v závislosti od vašej telesnej veľkosti.

Spolu s potom vaše telo stráca aj elektrolyty – soli, na ktoré sa vaše telo spolieha pri udržiavaní rovnováhy vody v tele. Ak neviete, či ste stratili veľa solí, všimnite si, či sa vám nerobia biele soľné lemy na remienku prilby alebo tmavom oblečení.

Ak vaše telo potrebuje soľ, môžete zatúžiť po slanom jedle. Ak sa počas dňa veľa potíte, možno budete musieť zjesť soli o trochu viac. Pomôcť vám môže pridanie o štipku viac na hranolčeky, konzumácia ovocia s vysokým obsahom draslíka, ako sú banány, alebo pitie čerstvej kokosovej vody.

Tip 4: Používajte opaľovací krém

Cyklistika v horúcom počasí znamená vystavovanie pokožky slnku, často na dlhé hodiny. Tieň je síce pekný, ale len kým trvá. Opaľovací krém je teda nevyhnutný pri každej letnej jazde.

Vaša jazdná pozícia znamená, že na zadnú časť krku, za ušami, na stehná a na chrbát rúk dopadá viac lúčov, ako keď sa len prechádzate. Takže sa uistite, že zasiahnete tieto miesta vrstvou krému.

Pred začiatkom jazdy použite dostatok ochrany pred slnkom. Vyberte si opaľovacie mlieko či krém odolné voči potu alebo si zakryte ruky a nohy ľahkým voľným oblečením, ak máte sklony k spáleniu pokožky.

Tip 5: Vyzerajte tak cool, ako sa cítite

Slnečné okuliare nie sú len letným módnym doplnkom. Sú tiež bezpečnostným prvkom pre vaše oči.

V teplom počasí je vo vzduchu oveľa viac mušiek a prachu. Ak zrýchlite a idete z kopca, dostať  do očí nečistotu môže byť bolestivé. Jazda v horúčave môže vysušiť oči, takže vás môžu rezať a môžete horšie vidieť. Tmavé sklá sú nevyhnutné na udržanie slnečného žiarenia a vychutnanie si čistého výhľadu na cestu pred vami.

Tip 6: Bavte sa!

Slnenie na bicykli je zďaleka najlepší spôsob, ako si užiť leto. Svieže, chladné skoré rána alebo keď sa po dni strávenom šliapaním do pedálov s priateľmi pozeráte na mesto a západ slnka. Užite si chvíľky v obľúbenej kaviarni. Aj o tomto je leto. Takže náš najdôležitejší tip: Uistite sa, že si užijete všetku zábavu, ktorú vám leto ponúka