Menu
Official distributor
04.04.2022

Wies Terrynová - jediná žena mechanička na úrovni Svetovej Tour

Wies Terrynová chcela byť mechaničkou bicyklov už ako malé dievčatko. Keď bola dieťa, otec ju povzbudzoval, aby si sama opravila bicykel. Najprv jej ukázal, ako vymeniť dušu či plášť. Potom ju nechal vymeniť reťaz. Čoskoro svoje bicykle rozoberala a skladala ich späť dokopy, pričom sa vždy snažila dozvedieť viac a viac o tom, ako fungujú. Ak sa niečo pokazilo, pustila sa do opravy, skúšala a skúšala, až kým to neopravila. Snívala o tom, že raz bude mať vlastný obchod s bicyklami.

Ak boli nablízku preteky, išla sa na ne s rodinou pozrieť. Išla na bicykli na Tour de France, aby videla Marca Wautersa, ako si obliekol žltý dres. Vyhrala lístky z novín, aby sa mohla pozrieť, ako Mario Cipollini vyhráva majstrovstvá sveta v Zolderi.

Medzitým sa venovala vlastnej atletickej kariére. Keď bola tínedžerkou, patrila medzi 20 najlepších bežkýň v Belgicku na 800 a 1500 metrov a väčšinu svojho voľného času trávila cestovaním na podujatia. Žiaľ, ochorenie, Guillainov-Barrého syndróm, ju zastavil v súťažiach na trati. Keď mala 17 rokov, dočasne jej ochrnuli nohy a ruky. Rozhodla sa, že bude študovať za učiteľku.

Sedem rokov pracovala v triedach a učila školákov. Stále sa však držala svojho dievčenského sna. Fascinovali ju bicykle a milovala šport. Keď videla šancu ísť pracovať do miestnej cyklo predajne Ghislain Cycles, prestala učiť a rozhodla sa stať mechanikom.

Nebolo to ľahké. Bola jediná žena.

„Pre zákazníkov bolo ťažké klásť mi otázky, pretože som žena,“ hovorí. „Zistili, že je jednoduchšie opýtať sa mojich mužských kolegov. Aj s prácou to bolo tak. Musela som dokázať, že to viem zvládnuť. Bola som jediná žena, ktorá robila technické práce. Ďalšie kolegyne pracovali v kancelárii a ja som tam stála medzi chlapmi. Aby muži akceptovali, že žena môže robiť aj túto prácu, musela som toho urobiť dvakrát viac.“

Wies opakovane dokazovala, že túto prácu dokáže robiť dobre.

Po niekoľkých rokoch sa jej ozvala SEG Racing Academy. Hľadali mechaničku pre pretekárov holandského vývojového tímu a počuli, že by mohla mať záujem. Určite áno. Bola to šanca vrátiť sa do sveta výkonnostného športu, ktorý vždy tak milovala.

Rozhodla sa dať výpoveď z cyklo predajne a zamestnala sa v Ridleyho oddelení technických služieb, aby mohla cez víkendy pracovať na pretekoch. Začína tiež vyučovať nočné kurzy mechanika bicyklov.

Na čas strávený v SEG má veľa pekných spomienok. Vrcholom boli holandské národné majstrovstvá v roku 2019 v Ede, kde pracovala pre víťaza Fabia Jakobsena, ktorý pretekal s podporou svojho bývalého tímu. Je hrdá aj na jazdcov ako Cees Bol a Jordi Meeus, s ktorými spolupracovala, keď ešte len začínali a odvtedy sa stali špičkovými profesionálmi. Práca pre SEG Racing Academy bola ako návrat domov.

"Cítiš sa skutočným členom tímu," hovorí Wies. „Ak je bicykel pretekára perfektný, si spokojný, že prešiel cieľom s dobrým pocitom. Si jedným z článkov reťaze. Keď si mechanik v tíme, zažijete všetko: od prípravy až po cieľ pretekov. Prežívaš to spolu s jazdcami."

Mladí SEG pretekári boli Wiesinou prácou veľmi nadšení. Tí, ktorí sa dostali na Svetovú Tour, ju stále prichádzajú pozdraviť, keď ju vidia na pretekoch. Teraz pracuje pre tím neutrálnej servisnej podpory spoločnosti Shimano.

 

Minulý rok mala so SEG relatívne málo pretekov kvôli obmedzeniam COVID-19. Pokúsila sa prihlásiť do niekoľkých tímov Svetovej Tour, ale od žiadneho nedostala odpoveď. Nikto jej nechcel dať šancu. Potom ju jeden z riaditeľov SEG pre šport predstavil Richardovi Groenendaalovi zo Shimana. Priviedol ju na preteky, aby videl jej prácu.

"Richardovi stačili jedny preteky," hovorí Wies. „Len videl, že som schopná. Naozaj to oceňujem."

Wies zamestnali a odvtedy absolvovala niektoré z najväčších pretekov v profesionálnej cyklistike so Shimanom. Užíva si tlak. Miluje prácu vo Svetovej Tour. Je to jednoducho miesto, kam patrí.

„Na pretekoch,“ hovorí, „možno nemáte čo robiť, ale v rozhodujúcom momente, ak musíte vymeniť koleso, musí to byť dokonalé. Nemôžete urobiť chybu."

Wies je stále jedinou ženou mechaničkou, ktorá pracuje vo Svetovej Tour. To ju niekedy frustruje. Oprava bicyklov je stále mnohými vnímaná len ako práca pre mužov. Ale Wies pozná bicykle dokonale. Buď je koleso dobre osadené alebo nie. Prehadzovačka je buď perfektne nastavená alebo nie je.

"Som si istá, že som lepšia mechanička ako niektorí moji mužskí kolegovia v pelotóne," hovorí. "Som si veľmi istá tým, že prácu zvládnem rovnako dobre alebo dokonca lepšie ako oni."

V nočnej škole, kde učí, nemala Wies zastiaľ ani jeden raz študentku. Aj to ju frustruje.

„Nie je to tak, že ženy nemôžu robiť “prácu pre mužov” alebo muži nemôžu robiť “ženskú prácu”,“ hovorí. "Rob to, čo chceš robiť."

Jej rada pre mladé dievčatá, ktoré majú rady bicykle a možno by sa chceli stať mechanikmi, znie: „Musíte to skúsiť. Nemyslite si: Wow, toto je pre mužov, takže toto robiť nebudem. Musíte to urobiť. Urobte to!"