Menu
Official distributor
07.11.2022

TIPY OD PROFESIONÁLA, KTORÉ TI POMOŽU JAZDIŤ TECHNICKÉ TRAILY RÝCHLEJŠIE A SEBAVEDOMEJŠIE

Emily Schaldach, známa najmä svojím nákazlivým úsmevom a chichotavou osobnosťou, má na svojom konte nespočetné množstvo ocenení na horských bicykloch a v cyklokrose vrátane viacerých pódií na rôznych univerzitných národných majstrovstvách. Spolupracuje s mnohými začínajúcimi hviezdami horskej cyklistiky ako trénerka s ikonickým programom DEVO spoločnosti Durango a je nadšená, že sa môže podeliť o svoje skúsenosti a znalosti, aby pomohla jazdcom sa zrýchliť a aby zažili viac zábavy na bicykli.

Keď sme boli na výlete na horskom bicykli v púšti pred niekoľkými rokmi, tak sa ma niektorí priatelia pýtali na moje najlepšie tipy alebo tajomstvá pre zdolávanie technických trailov. Títo priatelia boli v horskej cyklistike noví, a aj keď mali nejaké základné zručnosti a dokázali prejsť niektorými z drsných púštnych terénov, vedela som, že s malou pomocou a určitými nasmerovaniami môžu zažiť trail úplne novým spôsobom.

Najskôr treba mať pevný základ zručností a potom sa už len pripravte na to, že si užijete viac zábavy na trailoch a všimnete si, že vaša jazda napreduje rýchlejšie, keď si osvojíte niekoľko kľúčových bodov. Počas svojho výletu do púšte som dala dokopy tieto tri tipy, aby som ich mohla zdieľať so svojimi priateľmi. Odvtedy som vylepšila zoznam a jednotlivé vysvetlenia týchto zručností a úplne to zmenilo spôsob, akým chápem a vizualizujem technické jazdenie.

1. Pozrite sa, kam chcete ísť

Prvý tip sa týka výberu línie. Na danej trase existuje nespočetné množstvo rozhodnutí, ktoré môžeme urobiť, aby sme sa pohybovali rýchlejšie alebo plynulejšie. Aj keď je ľahké zamerať sa na každý kameň alebo koreň, ktorý nám stojí v ceste, v skutočnosti je rýchlejšie a efektívnejšie vyhľadať cestu a zamerať sa na to, kam chceme ísť. To znamená pozerať sa na hladký úsek trailu, kam by ste chceli, aby váš bicykel šiel, namiesto toho, aby ste sa pozerali na koreň, ktorému by ste sa chceli vyhnúť.

Pri pohľade na trail si tiež naplánujte, kade sa bude kotúľať vaše zadné koleso. Je ľahké pohybovať sa predným kolesom okolo kameňa alebo prekážky, len aby sme ju potom prešli zadným kolesom.  To nás spomalí alebo nešikovne trhne bicyklom. Ak môžete, pozrite sa hore na trail a vizualizujte, kam chcete ísť, a pamätajte, že to musí zahŕňať aj to, kade pôjde vaše zadné koleso. Potom začnete lietať cez technické úseky trailu.

2. Oddeľte svoje telo od bicykla

Druhý tip sa týka polohy tela. Vnímam to ako vytvorenie priestoru, ktorý vám umožní ovládať bicykel namiesto toho, aby bicykel ovládal vás. Najmä v horskej cyklistike sa pokročilí jazdci neustále presúvajú zo sedla a na sedlo a menia polohu tela na bicykli, aby mohli rýchlo manévrovať v nerovnom teréne.

Napríklad pri zjazde sa môžete postaviť, pokrčiť lakte a kolená a vytlačiť ich smerom von, pričom hrudník pritlačíte bližšie k riadítkam. Potom, ak potrebujete prejsť cez kameň alebo koreň, môžete zdvihnúť predné koleso a keď už sa pohybuje po skale, presuňte svoju váhu nahor a dopredu, aby ste pomohli zdvihnúť zadné koleso nad prekážku. Opakom je, keď stúpate po super strmých úsekoch trailu, môžete presunúť svoju váhu dopredu na sedlo, zatiahnuť lakte a vznášať sa nad sedadlom v kompaktnejšej polohe.

Počas jazdy začnite experimentovať s tým, ako môžete pohybovať svojim telom. Môžete sa posúvať dopredu a dozadu, hore alebo dole a zo strany na stranu. Kombináciou týchto rôznych pohybov začnete cítiť, aké dôležité je praktizovať “oddelenie tela od bicykla”.

3. Nakloňte sa počas klopky

Napokon, posledný tip súvisí so zákrutami. Intuitívne možno budete chcieť riadiť bicykel pomocou otočenia riadítok. Riadenie horského bicykla však môže v prvom rade vychádzať z naklonenia celého bicykla do strany. Keď idete do zákruty, najmä takej bez okraju, môžete si nacvičiť oddelenie tela od bicykla ako bolo písané v druhom bode tak, že zatlačíte vonkajšiu nohu nadol a narovnáte vnútornú ruku. Tým sa váš bicykel nakloní do vnútra zákruty, zatiaľ čo vaše telo zostane vzpriamenejšie. V horskej cyklistike sa tomu hovorí proti-riadenie. Keď budete trénovať, začnete pociťovať nárast hybnosti pri zatáčaní s touto technikou, čo vám umožní rýchlo a hladko opustiť klopku.

V menších zákrutách alebo točkách premýšľajte o riadení bicykla tak, ako keby vám z pupka vychádzal lúč svetla z baterky. Namiesto otáčania riadítok, nasmerujte svoj hrudník s bruchom smerom, ktorým chcete ísť, a to vás a váš bicykel ľahko posunie želaným smerom.

Keď začnete precvičovať tieto základné zručnosti, majte se sebou trpezlivosť. Pravdepodobne niečo pokazíte alebo dokonca aj spadnete, ale to je súčasť učenia sa, ktorá vám pomôže pochopiť, ako manévrovať na bicykli a vydať sa na technickejšie traily. Pri precvičovaní zručností považujem za najužitočnejšie myslieť na jeden z týchto tipov raz za čas. Najskôr získate sebavedomie s jednou zručnosťou a potom až pridajte druhú alebo tretiu. Ako bude vaše jazdenie napredovať, vaša schopnosť vykonávať každú z týchto zručností bude rásť a čoskoro budete lietať po traily bez toho, aby ste o tom premýšľali.