Menu
Official distributor
14.01.2020

Rasťo Baránek sa stal ELITEROM

Koncom roka 2019 si spoločnosť ELITE vyberala jazdcov z celého sveta, aby reprezentovali jej značku a aj prostredníctvom nich šírili lásku k cyklistike. A medzi 16 vyvolenými sa ocitol aj mladý Slovák Rasťo Baránek, ktorý ako jediný z nich zastupuje disciplínu downhill.

Že Rasťa nepoznáte? Tak si vezmite kávičku, pohodlne sa usaďte a my vám ho s hrdosťou predstavíme.

Tento mladý talent sa narodil pred 24 rokmi v Považskej Bystrici. Momentálne má za sebou už štvrtú sezónu ako člen Kellys Factory Teamu, ale pretekaniu sa venuje už od svojich dvanástich. Bicykel mu však k srdcu prirástol už keď bol malý chlapec a trávil na ňom veľmi veľa času. Neskôr sa s kamarátmi odvážil a vyskúšali si aj zapretekať. Spočiatku to bolo len tak, lokálne v Považskej Bystrici, potom vyskúšal preteky na Morave a keď mal štrnásť, zapojil sa do svojho prvého Slovenského pohára. A potom sa to už rozbehlo samé.

“Jazdím rád všetko. Najradšej mám, keď si kamarátmi dáme doma enduro. Kúsok od paneláku máme dirty a dúfam, že nám tam čoskoro pribudne aj pump track. Počas sezóny a po pretekoch si zase rád idem poriadne šliapnuť do pedálov na cesťák.” hovorí s úsmevom Rasťo.

Ak sa nachádza na Slovensku, často ho môžete stretnúť práve v Kálnici, je to jeho najobľúbenejšie miesto u nás. Po pretekárskej sezóne tam strávil dokonca päť víkendov po sebe. Ak by však mohol prstom ukázať kamkoľvek na svete, určite by to bol bikepark Serfaus Fiss Ladis v Rakúsku.

Rasťo sa aktuálne nachádza v zimnej kondičnej príprave, veľa hodín trávi v telocvični pri silových, balančných a kondičných tréningoch. Príprava s ELITE mu do novej sezóny veľmi pomôže a neskôr, keď sú už preteky naplno rozbehnuté, dokáže sa pomocou aj takýchto tréningov udržiavať počas celého roka alebo si dopriať ten správny warm-up pred pretekmi.

“Snažím sa jazdiť čo možno najviac. Momentálne cez zimu mám každé ráno v týždni crossfit a teraz k tomu pribudne aj večerný trenažér, takže nudiť sa rozhodne nebudem. A samozrejme, nezabúdam na to, že jazdenie je v tréningu číslo 1. So značkou ELITE trénujem už dlho. V minulosti som mal doma trenažér ELITE Novo Force a takisto sme mali tieto trenažéry aj v tíme na pretekoch. Každý, kto kedy doma v zime trénoval, tak značku ELITE pozná. Ich trenažéry sú naozaj špička a otvárajú ľudom úplne nové možnosti prípravy, presne tak ako aj mne.”

Rasťo preteká v disciplíne downhill a na krku sa mu ligotala už nejedna zlatá medaila. Napriek nespornému talentu si Rasťo zachováva svoju prirodzenosť, skromnosť  do každých pretekov ide naplno. No jedna výhra je pre neho trocha iná ako tie ostatné…
“Najsilnejší zážitok bol asi ten, keď som v roku 2017 vyhral prvý krát v živote IXS Európsky pohár na Špičáku, ale v cieli som pri brzdení spadol a roztrhol si celé koleno. Ten mix pocitov bol naozaj zvláštny. Našťastie, koleno sa zahojilo a dobrý pocit mi zostal. Čo sa týka najviac cenených úspechov, tým bude 3.miesto celkovo za rok 2017 v rámci IXS Európskeho pohára, ako aj spomínané víťazstvo jedného kola.”

Rasťove plány na budúci rok sú hlavne veľa jazdiť. Chce jazdiť najviac ako sa bude dať. “Cez víkendy v lete budeme mať veľa pretekov, na ktoré sa veľmi teším a na ktoré sa momentálne poriadne pripravujem. Cieľom je odjazdiť celý Európsky pohár, Majstrovstvá Európy, Majstrovstvá sveta a niekoľko kôl svetového pohára. Určite sa ale objavím aj na pretekoch doma, v Čechách, v Poľsku a Maďarsku - bude to poriadne nabitá sezóna!”

Avšak všetci, ktorí trocha bicyklujeme si uvedomujeme, že ak chceme dokázať niečo viac, treba tomu aj čosi obetovať. Rasťo sa riadi podľa skratky HWPO - čiže hard work pays off. Môžete si povedať, že je to také klišé a že ho každý pozná. Avšak nie každý môže byť úspešný v tom, čo robí. “Veľa ľudí nie je ochotných obetovať pohodlie, financie a čas pre daný konkrétny cieľ. Nemusí to byť hneď prvé miesto na pretekoch. A potom sa čudujú, že to nefunguje. Alebo sú aj takí, ktorí sa ešte aj vyhovárajú, prečo ten cieľ nedosiahli. Faktom je, že ak spravíš úplné maximum pre niečo, čomu veríš, čo si želáš alebo potrebuješ, tak sa to podarí. Čo všetko budeš musieť obetovať a s čím sa budeš musieť pasovať je veľmi individuálne. Ak si si istý že to naozaj chceš, tak sa snaž a hlavne neprestaň.”

007f737d-5164-4001-82b3-bb86ad35c54d.jpg