Menu
Official distributor
30.07.2019

Mám rád, keď život so sebou prinesie aj prekvapenia

Prvý ambasádor HQBC je mladý, má ideály, ale vie stáť nohami pevne na zemi. Volá sa Jakub Jágrik, ktorého kamaráti volajú aj Džeger. Má 24 rokov, pochádza z Púchova a jeho láskou je DIRT.

Jakub Jágrik sa oficiálne stáva tvárou značky HQBC.
Jazdenie Jakuba chytilo približne pred dvanástimi rokmi. Keď vtedy začínal jazdiť, vôbec netušil, čo je dirt. Prvé roky jazdil v Púchove na bikrosovej dráhe, kde jediné o čo išlo, bolo preskočiť stále väčšiu a väčšiu lavicu. Časom však zistil, že mu to nestačí a potreboval sa posunúť ďalej. Hľadanie inšpirácie však nebolo zďaleka také jednoduché ako je dnes. V tej dobe nebola možnosť ísť na internet, popozerať si videá na Youtube a nájsť prípadné návody, tipy či triky na sociálnych sieťach. A tak Jakub hľadal inšpiráciu v cyklistických časopisoch. Vidieť na titulke neznámeho chalana v divnej prilbe ako letí vzduchom dole hlavou… Práve vtedy si Jakub uvedomil, že s bicyklom môže byť poriadna zábava.

Prišli prvé triky, prvé rozbité kolená a prvé zistenia. Na to, aby človek dokázal predviesť trik potrebuje vo vzduchu viac času a na to žiadna lavica nestačí. Videl ako starší chalani začali stavať takzvané “dirty", ktoré keď sa človek už naučí skákať, môže skúšať triky podla vlastného uváženia.

Keď sa ho spýtate, aký trik má najradšej s úsmevom odpovie: “FRONTFLIP navždy.”


Jedna vec je naučiť sa skákať triky a tá druhá je si ich vymýšľať. Vždy pritom treba ale myslieť na to, kde sú hranice, za ktoré netreba ísť. “Ja si tiež vymýšľam svoje vlastné triky. Vždy ale výber triku zvažujem, je to dlhá cesta od nápadu na až po jeho odídenie na hlinu. Hlavne sa zbytočne nepreceňujem a volím vždy triky, na ktoré si myslím, že mám. Klasický overený a najlepší spôsob ako to zvládnuť je troška teórie, niekde si ten trik troška napozerať. Nasledujú pokusy do molitanu poprípade airbag, ak je taká možnosť a obrovské množstvo trpezlivosti. A sem tam bolesti. Keď si už je človek istý sám sebou, vyráža na skok a ako sa hovorí "berie si život". Musíte skúšať a skúšať, až kým to neustojíte, veď ono to tam raz padne. Chce to len trpezlivosť. Časovo však neviem povedať, koľko vymyslenie triku zaberie, nakoľko si každý trik vyžaduje svoj čas. Niekedy aj trik, ktorý robím dlhé roky, ma vie presvedčiť o tom, že ho nemám v rukách na 100%.”

Ale žiadna parádne vyzerajúca zábava nie je zadarmo. V dirte sa za ňu platí aj bolesťou aj zraneniami. Bez toho to jednoducho nejde. Jakub už mal zlomené členky, vykĺbené rameno, narazenú chrbticu a sám o sebe hovorí, že každé ráno vstáva z postele ako starý chlap. Najhoršie však pre neho dopadlo zranenie, kedy si musel prejsť dvojitým vykĺbením pravého členku a noha mu zostala visieť ako hokejka. Pol roka nechodil a ďalšieho pol roka sa opäť učil chodiť.

Hoci veľa obetuje, má aj množstvo úžasných zážitkov. Najlepší pocit a zadosťučinenie prichádza vtedy, keď ho ľudia spoznávajú bez toho, aby sa niekedy videli. Keď vedia ako jazdí a čo všetko na bicykli dokáže.
V roku 2014 si ho vzali pod krídla CTM a my dnes tiež môžeme hrdo povedať, že Jakub Jágrik je oficiálnym ambasádorom značky HQBC. Máme radosť, že môžeme podporiť ďalší mladý talent.


Najradšej jazdí u seba doma v Púchove, kde si s kamarátmi postavili svoj vlastný bike park! “Keďže okrem bikrosovej dráhy sme nemali kde jazdiť a cestovať na veľké skoky každý deň niekoľko desiatok kilometrov bolo nereálne, museli sme preto niečo urobiť. Môj otec vlastní pozemok, ktorý bol dlhšiu dobu nevyužitý, tak ma napadlo postaviť si niečo vlastné. Mať vlastný park znamená preň žiť. Zožerie vám to všetky financie a všetok voľný čas. Trvá to veľmi dlho, než vybudujete niečo z ničoho. Keď už niečo postavíte, príde búrka, ktorá vám všetko úsilie zničí. Opravíte to. Potom skončí sezóna, príde zima a po nej začínate zas odznova. Je to beh na dlhú trať, ale neľutujem ani jedno buchnutie lopatou. Avšak stavenie bike parku nie je o jednom človeku. Sám si ho nepostaví nikto a nedokáže sa oň aj primerane starať. Som rád, že sú tu chalani, na ktorých sa môžem spoľahnúť, pretože keby som to mal mať na starosti iba ja, tak už dávno by som tu nejazdil.”

Jakubove umenie na bicykli nás uchvátilo už cez jeho profil a náš prvotný dojem len utvrdilo natáčanie projektu Pretty Pumping v spolupráci s CTM, kde si Jakub mohol vyskúšať HQBC produkty. Video s Jakubom si môžete pozrieť tu: https://www.youtube.com/watch?v=s70pE3rQazo

A čo bude ďalej? “O takýchto veciach väčšinou premýšľam až v zime. Dúfam, že sa mi podarí držať si smer, ktorý mám. Veľa fotiť, natáčať a robiť to, čo ma baví na 110%. Vždy som rád za nové skúsenosti a nové možnosti. Nedá sa vždy všetko naplánovať, sem-tam treba aj nejaké prekvapenie.”

Foto: Jakub Jágrik

mg-4002-lr.jpg
mg-3740-lr.jpg
mg-3670-lr.jpg
mg-3616-lr.jpg
mg-3590-lr.jpg
mg-1489-lr.jpg
mg-1269-lr.jpg
mg-1025-lr.jpg
mg-0447-lr.jpg
mg-0985-lr.jpg