Menu
Official distributor
26.04.2023

Krása Gravelu: Zážitok, ktorý zmení život

Vo veku 30 rokov cyklistka Shimano Gravel Alliance, Saoirse Pottieová, “našla svojich ľudí.” Spoluzakladateľka spoločnosti Bikepacking Buds so sídlom v Spojenom kráľovstve zdieľa svoj príbeh o tom, ako sila komunity môže zmeniť váš život.

Myslela som si, že som sa zamilovala do gravelovej jazdy, pretože mi otvorila príležitosť dostať sa na miesta, o ktorých som nikdy nevedela, že existujú. Jazda na graveli však otvorila oveľa viac ako len nové trasy. Otvorila mi aj oči k celej novej komunite.

Minulý rok som dala na sociálne siete otázku s výzvou, či by bol niekto ochotný pridať sa ku mne na bikepackingový víkend v januári. Malo to byť súčasťou výzvy “kempovať každý mesiac v roku”. Odozva online komunity bola ohromujúca a táboriť sa rozhodlo takmer 30 ľudí.

Pri táboráku s novovzniknutými priateľstvami sme uvažovali o tom, ako môže jednoduchý čin pomôcť spojiť toľko ľudí. Bolo zrejmé, že o bikepacking je obrovský záujem, no pre mnohých bolo prekážkou nájsť si ďalších parťákov.

Z týchto rozhovorov sme sa štvorica (ja, Liv Rubeneová, Itzi Aldecoa Tamayová a Cat Greenová) rozhodli založiť Bikepacking Buds, komunitu, kde ľudia môžu zdieľať výlety a spájať sa. Náš tím dobrovoľníkov sa odvtedy rozrástol na 11 ľudí! O rok neskôr sa zišlo viac ako 60 ľudí, aby oslávili komunitu Bikepacking Buds. Osobne sme sa spojili počas víkendu plného rozhovorov, workshopov, technických školení a jázd na graveli v krásnom New Foreste na juhu Anglicka. Atmosféra bola elektrizujúca. Bolo tam toľko ľudí, ktorí zastupovali rôzne komunity z celého Spojeného kráľovstva a mnohí ďalší sa o týchto komunitách po prvýkrát nadšene dozvedeli.

Zara Bellosová a Diane Mulhollandová viedli Morning Mechanics Sessions. Okrem toho, že nás naučili indexovať prevody a dali nám nové zručnosti, podelili sa aj o príbehy o komunitných projektov, s ktorými spolupracujú a vysvetlili, prečo boli také nadšené zo zdieľania svojich vedomostí.

Zara opustila kariéru v televíznej produkcii a vyučila sa za mechaničku bicyklov, pretože chcela umožniť viacerým ľuďom vyskúšať si cyklistiku a zažiť radosť, ktorú to prinieslo jej samotnej. Teraz pracuje pre projekt The Bristol Bike Project, ktorý popri svojich iných projektoch pomáha opravovať a vracať použité bicykle do domácnosti marginalizovaným ľuďom v komunite.

Dianin záujem o servisovanie bicyklov sa začal posadnutosťou preskúmať viac gravelových trás v okolí Londýna. Keď cestovala ďalej, chcela sa dozvedieť viac o oprave svojho bicykla a zarezervovala si kurz u Vicky Balfourovej, ktorá vedie kurzy mechanikov len pre ženy.

Kurz dodal Diane sebavedomie pokračovať v dobrodružstvách a pokračovať v učení sa o servisovaní bicyklov. Tento rok založila Daisy Chain Mechanics, ktorej cieľom je pokračovať v rozširovaní tohto hnutia zdieľaním vedomostí prostredníctvom online a osobných technických školení.

Všetci sme sedeli a rozprávali si príbehy pri piatkovom ohni. Eilidh Ogdenová, Alice Baddeleyová a Ellie Reynoldsová hovorili o posúvaní hraníc, o svojich dobrodružstvách a o tom, čo sa od nich naučili. Eilidh rozprávala príbehy zo svojho sólového cyklo výletu z Káhiry do Kapského Mesta, vrátane toho, že ju prenasledovali slony, sprevádzala polícia a zažila láskavosť cudzincov.

Alice sa podelila o príbehy zo svojho dobrodružstva „Around the edge in 80 days“ – bicyklovanie 7 767 km okolo pobrežia Spojeného kráľovstva a Ellie hovorila o svojej ceste k dosiahnutiu majstrovstiev sveta v Ironmanovi a o svojom pláne tento rok veslovať cez Atlantik. Ich príbehy boli poodbné, vtipné a úprimné. Prinútili vás veriť, že všetko je možné a podnietili ďalšie rozhovory – zrazu si ľudia začali nahlas šepkať svoje bláznivé, šialené sny a bolo to úžasné!

Okolo veľkého spoločného jedla sa v sobotu večer konala druhá séria rozhovorov pri táboráku. Tentokrát bola téma o sile komunít a hosťami diskusie boli David Charles z Thighs of Steel, Zara z The Bristol Bike Project a Pat Wires z New Forest Offroad Club.

David nám porozprával, ako sa Thighs of Steel zmenilo z jednoduchého cieľa, ktorým bolo, že dve ženy jazdili na bicykli a zháňali peniaze na každoročné spoločné zhromaždenie z Glasgowa do Atén. Zapojenie komunity pomohlo umožniť akciu a šíriť posolstvo, čo viedlo k tomu, že vyzbierali neuveriteľných 650 000 libier pre charitatívne organizácie pre utečencov.

Pat hovoril o vytvorení klubu New Forest Offroad Club a o tom, ako jazda s nimi ovplyvnila ich život. Nasledovalo niekoľko členov z publika, ktorí spomenuli ďalšie inkluzívne gravelové kluby v Spojenom kráľovstve a zdieľali podobné osobné a srdcervúce príbehy. Všetci hostia, ktorí mali zhrnúť, čím je ich komunita výnimočná, zdieľali príbehy, ktoré sa zjednocovali v jednom jedinom bode: pocit spolupatričnosti, porozumenia a empatie jeden k druhému.

Rozhovory a workshopy boli obklopené čistou radosťou a smiechom, keď sme šliapali po New Foreste na našich bicykloch. Zastavili sme sa, aby sme si odfotili zvieratá, podelili sa o občerstvenie a dokonca sme si užili osviežujúci kúpeľ uprostred zimy v rieke. Jazda okolo New Forestu by nebola kompletná bez zastávky vo Woods Cyclery, kde sme sa zohriali pri jednej z ich legendárnych káv!

Z víkendu som odchádzala absolútne vyčerpaná, no prekypujúca nadšením a inšpiráciou.

Bikepacking Buds dosiahli oveľa viac, ako som si myslela, že je vôbec možné. Za menej ako rok sme pripravili 30 komunitných cyklopackingových výletov pre viac ako 200 ľudí. Vytvorili sme podcast na oslavu príbehov z našej komunity a zdieľame vedomosti a odborné znalosti prostredníctvom našich mesačných webinárov a blogov.

Nič z toho by nebolo možné dosiahnuť samostatne – v skutočnosti je na to potrebný tím 11 neuveriteľne oddaných a pracovitých žien, ktoré ochotne obetujú svoj voľný čas pomoci. Ponorte sa hlbšie a je tu celá armáda ľudí, ktorí nás podporujú, hovoria o nás svojim priateľom, ponúkajú rady, zdieľajú odborné znalosti, požičiavajú sady, menovať by sme vedeli dlho. Pomáhať budovať komunitu je náročná práca, ale podľa mojich skúseností to zmení život.

Bola som svedkom toho, že ľudia prešli z nervozity zo svojho prvého zážitku k prekypujúcemu sebavedomiu, zamilovali sa do bikepackingu a boli nadšení z plánovania vlastných výletov.

Počas víkendu som si pripomínala, aké neuveriteľné je zdieľať niečo, čo vám prináša veľa radosti a byť svedkom aj iných na tejto ceste. Komunita gravelovej cyklistiky v Spojenom kráľovstve je veľmi zvláštna. Je vyvinutá v súlade s princípmi, ktoré nerozdeľujú ľudí na základe ich pôvodu, bankového účtu alebo tela, ale obhajujú inkluzívnosť, úsmevy na míle, opätovné spojenie s prírodou a zvýšenie dostupnosti. Vo veku 30 rokov mám pocit, že som konečne našla svojich ľudí a som za to veľmi vďačná.

 

Text: Saoirse Pottieová
Photos: Sarah Hewittová

 

9-2.jpg
8-2.jpg
7-0.jpg
6-2.jpg
6-1.jpg
5-4.jpg
5-3.jpg
3-3.jpg
3-2.jpg
3-1.jpg
1-1.jpg