Menu
Official distributor
02.04.2024

Prehľad Svetových pohárov pre sezónu 2024

Sezóna 2023 bola nabitá do posledného miesta vzrušujúcimi komplikáciami a nečakanými zvratmi. Aj tento rok nás čaká mnoho zaujímavostí, no s novým kalendárom, príchodom nových tímov a vynikajúcimi športovcami veríme, že nás čaká záplava adrenalínu.

KALENDÁR

Svetová séria MTB cyklistiky UCI 2024 bude zahŕňať 14 lokalít v deviatich krajinách na troch kontinentoch. Cross-country bude mať osem kôl, enduro šesť a zjazd sedem. Každá disciplína navštívi aspoň jedno úplne nové miesto a každé kolo sa bude konať na rovnakom mieste aspoň trikrát.

CROSS-COUNTRY

12.-14.04: Mairipora, BRAZÍLIA

19.-21.04: Araxá, BRAZÍLIA

24.-26.05: Nové Město na Moravě, ČESKÁ REPUBLIKA

14.-16.06: Val di Sole, TALIANSKO

21.-23.06: Crans-Montana, ŠVAJČIARSKO

05.-07.07: Haute-Savoie, FRANCÚZSKO

27.-29.09: Lake Placid, USA

04.-06.10: Mont-Sainte-Anne, KANADA

HLAVNÉ BODY

Tento rok prichádzajú tri nové miesta a olympijský rok prináša mimoriadne zaujímavú sezónu, najmä pre preteky XCC a XCO!

Brazília bola už v roku 2022 obľúbeným prírastkom v kalendári Svetového pohára a jazdci sa tešia na návrat k jedinečnému humbuku a úžasnej atmosfére, ktorú tamojšie preteky prinášajú. Tento rok bude hostiť úvodné dve kolá v Mairipore a Araxá počas víkendov v apríli. Od fanúšikov očakávame festivalovú džungľovú horúčku a jazdci sa tešia na olympijské výzvy.

Crans Montana je druhým novým miestom v kalendári XC, ale je dobre známe pre svetovú sériu Enduro. Ohromujúca scenéria určite pridáva úžasný faktor a región Valais, ktorý hostí majstrovstvá sveta 2025, pridáva ďalší zaujímavý prvok.

Lake Placid prichádza po olympijských hrách a ponúka jazdcom šancu vybudovať solídny záver sezóny alebo udržať si celkové nádeje na titul pri živote. Ďalšie nové miesto, ktoré by malo udržať motiváciu na vysokej úrovni.

ENDURO

10.-12.05: Finale Ligure, TALIANSKO

17.-19.05: Bielsko-Biala, POĽSKO

07.-09.06: Saalfelden Leogang, RAKÚSKO

27.-29.06: Haute-Savoie, FRANCÚZSKO

12.-14.07: Aletsch Arena, ŠVAJČIARSKO

06.-08.09: Loudenvielle, FRANCÚZSKO

HLAVNÉ BODY

Región Finale Ligure bol tradične ukončovkou sezóny, kde jazdci schádzajú po klasickej mužskej DH trase smerom k moru (a k výdatnej pizze a zmrzline). Tento rok bude hostiť úvodné kolo v máji. Hoci ročné obdobie bude iné, bludisko brilantných trailov (a talianska kuchyňa) zostávajú rovnaké.

Pre pretekárov endura budú tento rok nové dejiská v Poľsku v Bielsko-Biala. Toto málo známe miesto v geograficky a geologicky odlišnej časti Európy určite pridá nejaké nástrahy a vzrušenie.

Posledným z nových dejísk bude Aletsch Arena vo Švajčiarsku. Čakajú nás nové trate, po ktorých sa bude jazdiť, ale očakávajte rovnakú epickú vysokoalpskú scenériu, akú sme videli v predchádzajúcich švajčiarskych kolách.

DOWNHILL

03.-05.05: Fort William, VEĽKÁ BRITÁNIA

17.-19.05: Bielsko-Biala, POĽSKO

07.-09.-06: Saalfelden Leogang, RAKÚSKO

14.-16.06: Val di Sole, TALIANSKO

05.-07.07: Haute-Savoie, FRANCÚZSKO

06.-08.07: Loudenvielle-Peyragudes, FRANCÚZSKO

04.-06.10: Mont-Sainte-Anne, KANADA

HLAVNÉ BODY

Sezóna 2024 sa uzavrie hrôzostrašnými traťami najklasickejších zjazdových lokalít: Fort William a Mont-Sainte-Anne. Fort William bude veľkou skúškou pre prvé preteky série. Na dlhej, exponovanej a fyzickej trati cez Aonach Mòr sa nie je kam schovať – kto bude vo forme, aby odštartoval svoju sezónu vo veľkom štýle?

Na opačnom konci sezóny je Mont-Sainte-Anne. So svojim neslávne známym rock gardenom a neúprosnou dĺžkou ponúka podobnú výzvu. Môžeme dúfať v ďalší farebný jesenný výhľad, ale sneh nemôžeme úplne vylúčiť!

Trať Bielsko-Biala ešte nebola odhalená, takže druhé kolo prinesie veľa záhad. Nové línie a črty, neznáma špina a jazdci čerstvo po otvorení sezóny, to všetko prispeje k napínavým pretekom.

TÍMY

Veľké zmeny prichádzajú v DOWNHILLe so vznikom tímu Mondraker Factory Racing a MS prechádza na bicykle Intense. Samozrejme, všetci budú jazdiť na legendárnej sade Shimano SAINT.

Mondraker Factory Racing

Dakotah Norton, Rónán Dunne, Ryan Pinkerton.

Toto je vôbec prvý továrenský DH tím Mondraker, ale značka má v DH dlhú a úspešnú históriu. Od ich prvého víťazstva vo Svetovom pohári v Maribore v roku 2009 až po trojité víťazstvo na Majstrovstvách sveta vo Val di Sole v roku 2016 je za týmto novým počinom veľa skúseností.

S tromi najdivokejšími jazdcami na okruhu tento tím určite okorení sezónu 2024!

MS Intense Racing

Eleonora Farina, David Trummer, Jacob Dickson, Tuhoto Ariki.

Dve stálice DH sveta, MS a Intense, sú opäť spolu. Bolo to pod hlavičkou MS, kedy Intense naposledy vyhrali Svetový pohár v roku 2006, takže sme nadšení, že vidíme túto bandu opäť spolu!

Jazdci majú za sebou pár ťažkých sezón so zraneniami, ale kombinácia skúseností a surovej rýchlosti je vzrušujúcou vyhliadkou.

Nina Hoffmanová, Laurie Greenland a Jackson Goldstone zo Santa Cruz Syndicate mali v minulej sezóne niekoľko úspechov, no napriek tomu získali len tri víťazstvá. Zdá sa, že všetko je nasmerované správne a vyzerá to tak, že rok 2024 bude pre tím žiarivý.

Scott DH Factory dosiahol v minulom roku dve víťazstvá vo Svetovom pohári s Marine Cabirouovou a bude hľadať ďalšie pódiá so svojou novou posilou, Ethanom Craikom.

Canyon CLLCTV FMD sú v kurze. Tahnée Seagraveová je späť na trati, Phoebe Galeová bude pokračovať v jej stopách a Oli Zwar je pripravený opäť pristáť v prvej desiatke.

S olympiádou na obzore zostávajú naše CROSS-COUNTRY tímy takmer úplne rovnaké, stále vybavené sadami XTR pre maximálny výkon.

Mladý tím Cannondale Factory Racing vyrovnal svoje účty v roku 2023 a v tejto sezóne chce získať ešte viac. Alan Hatherly, Simon Andreasson, Mona Mitterwallnerová a Charlie Aldridge prinášajú do novej sezóny veľkú dynamiku spolu s titulmi z XCC a Marathon World a pôsobivým zoznamom víťazstiev a pódií Svetového pohára z minulého roka.

Aj Thömus Maxon vstupuje do roku 2024 so závideniahodnou súpiskou. Mathias Flückiger, Alessandra Kellerová a Lars Forster vedú švajčiarsky tím v snahe získať ďalšie víťazstvá vo Svetovom pohári.

Továrenský tím Orbea víta na svojom zozname pre rok 2024 Chiaru Teocchiovú. Pripája sa k silnej zostave vrátane pódiového talentu U23 Lucu Martina a majstra Európy XCC Davida Camposa.

Alpecin-Deceuninck a INEOS Grenadiers sú vďaka svojim neuveriteľným multidisciplinárnym talentom vždy tými, ktorých treba sledovať na ostrom konci pretekov. Pauline Ferrand-Prevotová a Tom Pidcock nosia dúhové pruhy pre Grenadiers, zatiaľ čo Puck Pieterse a Sam Gaze musia obhajovať tituly za Alpecin-Deceunick.

Za discuplínu ENDURO vstupuje Mick Hannah do svojej 23. sezóny ako profesionál, pričom preteká za tím Yeti / SHIMANO EP8, zatiaľ čo Richie Rude vstupuje do roku 2024 s číslom 1 za tím Yeti / FOX Factory Racing Team. Martin Maes a Damien Oton pokračujú v tíme Orbea FOX Enduro Team a OOLAB, pričom budú tlačiť na výsledky pretekov a taktiež úzko spolupracujú s výskumným a vývojovým tímom SHIMANO.